Opolskie: NFZ odrzucił odwołania dotyczące konkursu na ratownictwo

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ oddalił odwołania publicznych ZOZ-ów, które w woj. opolskim przegrały konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego z prywatnym NZOZ Falck. Dyrektorzy szpitali zwrócą się do prezesa NFZ.

- Opolski NFZ wydał dwie decyzje dotyczące odwołań ZOZ-u Kędzierzyn-Koźle i ZOZ-u Brzeg. Obydwie decyzje oddalają odwołania w całości i mają rygor natychmiastowej wykonalności - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Beata Cyganiuk, rzeczniczka OOW NFZ.

Przypomnijmy, że do opolskiego NFZ wpłynęły trzy odwołania od placówek, które nie zostały wybrane w konkursie na ratownictwo medyczne. Chodzi o rejony operacyjne brzesko-namysłowski (ZOZ Brzeg), olesko-kluczborski (ZOZ Olesno) oraz rejon operacyjny Kędzierzyn-Koźle (ZOZ Kędzierzyn-Koźle). W każdym z tych rejonów konkurs na ratownictwo medyczne wygrał NZOZ Falck.

Jak informuje nas Beata Cyganiuk termin odniesienia się do odwołania ZOZ-u Olesno upływa jutro i wówczas zostanie ogłoszona decyzja dyrektora  oddziału Funduszu. Dodaje, że oferentom przysługuje dalsza droga odwołania, czyli zwrócenie się za pośrednictwem oddziału do prezesa NFZ.

Wygląda na to, że placówki skorzystają z tej możliwości. - Będziemy się odwoływać do prezesa NFZ - zapowiada w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Dariusz Szymański, dyrektor ZOZ Kędzierzyn-Koźle.

Jego zdaniem w planie działania systemu państwowego ratownictwa medycznego dla województwa opolskiego przygotowanym przez wojewodę są założone trzy lokalizacje karetek na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i takie były warunki konkursu. - Według nas Falck wykazał tylko dwie lokalizacje - mówi nam Dariusz Szymański.

Jego zdaniem stacjonowanie karetek w dwóch, zamiast w trzech lokalizacjach uniemożliwia zapewnienie dotarcia ambulansu do chorego w odpowiednim czasie.

- Ponadto uważamy, że Opolski Oddział NFZ zmieniał warunki konkursu w trakcie jego trwania, co jest stwarzaniem innych warunków dla różnych kontrahentów - twierdzi Dariusz Szymański.

ZOZ Kędzierzyn-Koźle w odwołaniu zaznaczał też, że NZOZ Falck nie spełnia wymogów prawno-budowlanych w lokalu w Cerekwi oraz może mieć kłopoty z obsadzeniem zespołów wyjazdowych specjalistycznych tylko personelem lekarskim o specjalizacji ratownictwo medyczne we wszystkich obsługiwanych rejionach operacyjnych.

Opolski NFZ nie podzielił tych wątpliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH