Opolski NFZ: nie ma problemów z podpisaniem umów z lekarzami POZ

Nieprawdą jest, że świadczeniodawcy nie mają możliwości zawarcia umów na realizację świadczeń w roku 2011 i w konsekwencji nie mogą uzyskać numerów niezbędnych do drukowania formularzy recept - informuje Opolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Takie oficjalne stanowisko przekazała portalowi rynek zdrowia.pl Beata Cyganek, rzecznik prasowy OOW NFZ.

Jak pisze rzecznik, ,,w odpowiedzi na doniesienia prasowe  dotyczące "dramatycznej sytuacji" z drukami recept na Opolszczyźnie, Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że sytuacja prezentowana  przez niektóre media nie odzwierciedla stanu faktycznego”.

Według Beaty Cyganek oddział opolski NFZ dołożył wszelkich starań, aby przygotowanie umów odbyło się w najkrótszym możliwym czasie. Wprowadzono w tym względzie szereg udogodnień, w tym między innymi wydłużono czas pracy do godziny 19.00.

Wszyscy świadczeniodawcy, którzy zostali wyłonieni w postępowaniach poprzedzających zawarcie umów na rok 2011, a także spełnili wymagania zawarte w obowiązujących przepisach oraz wynikające z Porozumienia zawartego pomiędzy NFZ i Porozuminiem Zielonogórskim mogą w każdej chwili podpisać umowę z OOWNFZ.

Ponadto – jak podaje rzecznik – opolski oddział wielokrotnie informował od połowy roku 2010 roku, że świadczeniodawcy posiadający umowy  na 2010 rok mogą bez  przeszkód  do końca roku pobierać numery recept zaopatrując się w ten sposób we właściwe druki recept dla swoich pacjentów na rok 2011.

Jednocześnie, opolski odział NFZ umożliwił wszystkim nowym świadczeniodawcom, tzn. nie posiadającym umowy w roku 2010,  podpisanie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2011 do dnia 31.12.2010r.

Powyższe fakty – przekonuje Cyganek – świadczą o tym, że wszyscy świadczeniodawcy w województwie opolskim mają możliwość zaopatrzenia się w druki recept zgodne z rozporządzeniem ministra z dnia 17 maja 2007r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U.07.97.646 z późń zm).

W związku z tym nie ma zagrożenia, że pacjenci będą musieli dokonywać pełnej odpłatności za leki refundowane.

Przypomnijmy, że wiceminister zdrowia Jakub Szulc poinformował w piątek (14 stycznia), iż zwrócił się do prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza o informację dotyczącą niepodpisanych kontraktów.

– Chociaż nie wszędzie udało się podpisać kontrakty, to trzeba mieć na uwadze, że negocjacje z Porozumieniem Zielonogórskim odbywały się pod koniec roku. Mam nadzieję, że w ciągu kilku dni problem niepodpisanych kontraktów zostanie rozwiązany – mówił wtedy wiceminister zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH