Opolski NFZ: 11 proc. mniej ubezpieczonych, niż wskazywano

Z danych opolskiego NFZ, po weryfikacji w systemie eWUŚ wynika, że w regionie jest ponad 11 proc. ubezpieczonych mniej, niż wskazywały na to listy pacjentów lekarzy POZ. Dlatego fundusz zapowiada zmianę wysokości finansowania POZ. Sprzeciwiają się temu lekarze.

Na zwołanej we wtorek (8 października) konferencji prasowej p.o. dyrektora opolskiego oddziału NFZ Tomasz Uher poinformował, że w woj. opolskim osób o niepotwierdzonym statusie ubezpieczenia, czyli takich, które system eWUŚ wyświetla na czerwono, jest procentowo najwięcej w Polsce - ponad 11 proc. Średnia w kraju to ponad 7 proc. Głównie są to osoby przebywające za granicą lub takie, które straciły ubezpieczenie.

- Z naszych danych wynika, że w 2012 roku liczba osób ubezpieczonych w regionie wynosiła 948 tysięcy. Obecnie wynosi nieco ponad 817 tysięcy - wyliczał Uher.

Dodał, że od 1999 r., gdy poprzez składanie deklaracji wybierani byli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), tzw. listy aktywne pacjentów nie były weryfikowane pod względem statusu ubezpieczenia. Tymczasem NFZ płacił za każdego świadczeniobiorcę tzw. stawkę kapitacyjną, czyli stawkę za jednego pacjenta, bez względu na to, czy pacjent ten chorował, czy nie.

Teraz, zgodnie z projektem zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określania warunków zawierania i realizacji umów o udzielaniu świadczeń POZ, fundusz chce płacić pulę pieniędzy dostosowaną do zweryfikowanych na podstawie eWUŚ list aktywnych osób ubezpieczonych, czyli taką, która nie uwzględni pacjentów nieubezpieczonych.

Ponadto - zgodnie z projektem - w 2014 r. NFZ chce, by oprócz stawki za jednego pacjenta płatna była też część świadczeń. Według założeń lekarze i pielęgniarki dostawaliby dodatkowe pieniądze za niektóre porady, np. za bilans zdrowia dziecka, poradę diagnostyczną dla osób między 45. a 65. rokiem życia w profilaktyce chorób, w tym nowotworowych; za poradę w profilaktyce otyłości.

Przeciwni proponowanym rozwiązaniom są lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim. Zapowiedzieli, że nie podpiszą kontraktów z NFZ na 2014 r.

Tymczasem w przypadku woj. opolskiego na w sumie 256 umów POZ 126 podpisali właśnie świadczeniodawcy zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim.

Wiceprezes opolskiego Porozumienia Zielonogórskiego Artur Żerkowski uznał, że wprowadzenie w życie planów NFZ dotyczących rezygnacji z płacenia za pacjentów z niepotwierdzonym ubezpieczeniem może spowodować likwidację wielu przychodni.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH