Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu szuka lekarzy i pielęgniarek do pracy w afgańskiej bazie wojskowej. Wśród lekarzy poszukiwani są: dentyści, anestezjolodzy i chirurdzy.

Nabór trwa głównie wśród żołnierzy rezerwy i osób cywilnych. Płace jakie oferuje wojsko, w zależności od stopnia wojskowego, wahają się od 7 do 12 tysięcy złotych netto – podaje Radio Opole .

Major Arkady Smoliński z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu podkreśla, że mimo atrakcyjnych warunków finansowych nie ma wielu chętnych. Dotychczas zgłosiły się cztery pielęgniarki, które po miesięcznym szkoleniu w przyszłym roku wyjadą do bazy Ghazni w Afganistanie. Nie zgłosił się żaden lekarz.

Zgłoszenia czy szczegółowe informacje na temat służby na misji pokojowej w Ghazni można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Opolu. Braki kadrowe w wojskowej służbie zdrowia sięgają 40 proc.

Jak podał szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia gen. Andrzej Wiśniewski, według danych z końca czerwca na 1796 etatów lekarzy obsadzonych było 1080 (60,13 proc.), zaś spośród 122 etatów dentystów – tylko 75 (61,47 proc.).

Armia nie ukrywa, że braki są odczuwalne także na misjach. Na 28 lekarzy, którzy powinni zabezpieczać polskie kontyngenty wojskowe, brakuje dwunastu. Główne przyczyny tego stanu rzeczy to, jak podano: lepsze warunki płacowe w kraju oferowane przez NFZ, skomplikowana prawna forma wykonywania zawodów poza granicami kraju, niezaliczanie czasu pobytu w misji do specjalizacji oraz zbyt długi okres przebywania tam.

Za pomoc medyczną na misjach na tzw. poziomie I Polacy odpowiadają we własnym zakresie; poziom II i III zabezpieczają siły koalicyjne.

Gen. Wiśniewski ujawnił, że w związku z objęciem przez Polskę w Afganistanie całej prowincji Ghazni i zwiększeniem liczebności kontyngentu do ok. 2 tys. osób zaistniała potrzeba poszerzenia własnego zabezpieczenia medycznego do poziomu II. Jak podał, ma to zostać zrealizowane poprzez wykorzystanie elementów 1. Wojskowego Szpitala Polowego – kontenerów medycznych (sali opatrunkowej, przedoperacyjnej i OIOM) oraz technicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH