Opole: na komisji dialogu społecznego o odwołaniu dyrektora Łukawieckiego

Rada Opolskiego Oddziału NFZ chce poznać program nowego dyrektora, a komisja dialogu społecznego jeszcze dzisiaj zajmie się odwołaniem Łukawieckiego.

W poniedziałek (5 lipca) rada Opolskiego Oddziału NFZ otrzymała do zaakceptowania wniosek centrali NFZ o powołanie na stanowisko dyrektora oddziału Filipa Nowaka, który dotychczas był zastępcą dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Ma on zająć miejsce dotychczasowego dyrektora oddziału NFZ Kazimierza Łukawieckiego, który został odwołany ze stanowiska przez prezesa NFZ wbrew woli rady Funduszu.

Edward Gondecki – szef rady Opolskiego Oddziału NFZ wysłał pismo do Centrali, w którym zaprasza kandydata na nowego dyrektora na spotkanie. Jak twierdzi Gondecki, przed zaopiniowaniem Filipa Nowaka na stanowisko dyrektora oddziału, rada musi poznać jego program i wizję działalności opolskiego oddziału.

Spotkanie ma odbyć się w środę (7 lipca), ale jeszcze we wtorek (6 lipca) spotka się komisja dialogu społecznego, zwołana specjalnie w sprawie odwołania dyrektora Łukawieckiego. W posiedzeniu komisji weźmie udział wiceminister zdrowia Jakub Szulc. To od przebiegu dzisiejszego posiedzenia zależą losy jutrzejszej rozmowy z kandydatem na dyrektora oddziału.  

Odwołanie dyrektora Kazimierza Łukawieckiego wzbudza emocje na Opolszczyźnie od maja, kiedy to prezes NFZ przedstawił radzie Opolskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ listę uwag wobec dyrektora. Dotyczyły one, m.in.: przekroczenia planu w zakresie refundacji leków w ubiegłym roku, wadliwego planowania wydatków na świadczenia medyczne, naruszenia przepisów przy wydawaniu zgody na indywidualne rozliczenie świadczeń i zawyżenia w tym roku dobowego ryczałtu dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Rada Opolskiego Oddziału NFZ uznała zarzuty za bezpodstawne i zaopiniowała negatywnie wniosek o jego odwołanie.

Sprzeciw w tej sprawie, poza radą, wyraziły też m.in.: Związek Powiatów Polskich, konwent starostów, związki zawodowe, pielęgniarki, lekarze.

W obronie dyrektora stanęli również lokalni posłowie. Z ich inicjatywy sprawa trafiła do Ministerstwa Zdrowia i została zawieszona na 30 dni, a resort badał ją sprawdzając, jak twierdził wówczas Piotr Olechno, rzecznik prasowy ministerstwa, czy nie ma uchybień formalnych w procedurze odwołania i przyglądał się opiniom, które stały się przyczyną dymisji dyrektora.

Dzisiaj ciąg dalszy sprawy. Warto tu jednak dodać, że opinia rady w sprawie powołania nowego szefa oddziału nie jest dla prezesa NFZ wiążąca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH