Opole: Szpital Wojewódzki będzie spółką

O tym, że Szpital Wojewódzki SPZOZ w Opolu ma być przekształcony w spółkę, mówi się od kilku miesięcy. We wtorek (26 maja) informacji na ten temat wysłuchali radni sejmiku województwa.

Jak podkreśla Roman Kolek, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za politykę zdrowotną, naturalnym jest, iż zmiana sposobu funkcjonowania szpitala budzi obawy. Ale jak twierdzi nie mają one podstaw.

Szpital Wojewódzki jest w dobrej kondycji finansowej, więc zmiana nie wynika z przymusu ekonomicznego. Jej celem jest przede wszystkim umożliwienie tej jednostce sięgania po środki zewnętrzne i tym samym zwiększenie jej konkurencyjności. W obecnej formie szpital nie może tego robić - przypomniała Gazeta Wyborcza.

Wicemarszałek podkreśla, że przekształcenie pozytywnie zaopiniowała już rada społeczna szpitala, a także sami pracownicy.

Przekształcenie szpitala jego dyrektor Renata Ruman-Dzido zapowiadała m.in. podczas jednej z sesji tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, przygotowanej przez redakcję Rynku Zdrowia.

Zastrzegła, że jej zdaniem stan finansów szpitala zależy przede wszystkim od jakości zarządzania, a nie od formy prawnej, w jakiej funkcjonuje. Poinformowała jednak, że wystąpiła z wnioskiem o przekształcenie w spółkę kierowanego przez nią Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, mimo że jako publiczny ZOZ jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej.

- Uważam, że błędem jest przekształcanie szpitala dopiero wtedy, gdy jego sytuacja finansowa jest już dramatyczna. Komercjalizacja kojarzy się wówczas z bolesną restrukturyzacją. My natomiast chcemy być spółką, aby mieć możliwość bardziej elastycznego zarządzania oraz skuteczniej konkurować z prywatnymi podmiotami - tłumaczyła.

Dodała, że szpital działający w formie spółki może też skorzystać z kapitału niezbędnego do rozwoju dzięki pozyskaniu nowych inwestorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH