Opole: NFZ i urząd marszałkowski skontrolują dzialalność SOR-ów

Jak poinformowała we wtorek (4 grudnia) Nowa Trybuna Opolska, Szpitalne Odziały Ratunkowe Wojewódzkiego Centrum Medycznego i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu dyżurują na zmianę, choć NFZ płaci obu jednostkom za codzienne dyżury.

Obok sygnałów od czytelników, informujących o odsyłaniu ich z jednej lecznicy do drugiej, sytuację w opolskich SOR-ach potwierdziła także dziennikarska prowokacja NTO.

- Na razie nie wpłynęła do nas żadna skarga formalna dotycząca nieprawidłowości w funkcjonowaniu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w WCM lub w Szpitalu Wojewódzkim, ale po informacji Nowej Trybuny Opolskiej jeszcze we wtorek została wysłana kontrola do WCM i do Szpitala Wojewódzkiego - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Beata Cyganiuk, rzecznik prasowy Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- O wynikach kontroli i ewentualnych konsekwencjach poinformujemy po zakończeniu działań - dodaje Cyganiuk.

I przypomina, że tegoroczne środki dla WCM na prowadzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to 4 mln zł, a dla Szpitala Wojewódzkiego, który po remoncie oddziału zawarł umowę na czas od lipca do grudnia - blisko 1,8 mln zł.

Doraźną kontrolę dostępności świadczeń zdrowotnych w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego zarządził także w środę (5 grudnia) wojewoda opolski. - Chodzi o ocenę tej dostępności od momentu, w którym karetka odbiera pacjenta, do przekazania go do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - wyjaśnił rzecznik wojewody Jacek Szopiński.

Kontrolę w opolskich szpitalach zarządził też Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Jak poinformował dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej Stanisław Łągiewka, jeszcze w środę (5 grudnia) kontrola zacznie się w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, a w czwartek (6 grudnia) w Wojewódzkim Centrum Medycznym.

- Kontrole mają sprawdzić, czy faktycznie w którymś z tych szpitali pacjenci na oddziałach ratunkowych nie byli przyjmowani. Orientacyjne jej wyniki powinny być znane w piątek - zapowiedział Łągiewka.

Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Medycznego Marek Piskozub zapewnił, że ostry dyżur pełniony jest codziennie. Dodał jednak, że widać wyraźne wahnięcia liczby przyjmowanych osób w poszczególne dni. Także dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido podkreśliła, że Szpitalny Oddział Ratunkowy w kierowanej przez nią placówce działa przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH