Opole: 4,3 mln zł strat w placówkach podległych samorządowi województwa

Ponad 4,3 mln zł strat łącznie zanotowano w pierwszym półroczu tego roku w 10 z 13 zakładów opieki zdrowotnej podległych samorządowi województwa opolskiego. Dwa z nich miały problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.

Dane na temat sytuacji finansowej 13 placówek służby zdrowia podległych samorządowi województwa przedstawiono we wtorek (24 września) na sesji sejmiku.

Problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań na koniec pierwszego półrocza tego roku miały Zespół Szpitali Pulmunologiczno-Reumatologicznych w miejscowości Kup oraz Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Na koniec czerwca zespół szpitali miał niezapłacone 432 tys. zł tzw. zobowiązań wymagalnych, czyli takich, których termin płatności minął; a centrum w Korfantowie - 495 tys. zł.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek oraz dyrektorzy finansowi obu jednostek zapewnili jednak, że do września sytuacja w ich placówkach poprawiła się.

Zobowiązania wymagalne zespołu szpitali na koniec sierpnia zmniejszyły się o ponad połowę w stosunku do czerwca, m.in. dzięki zaciągnięciu 300 tys. zł nieoprocentowanej pożyczki w urzędzie marszałkowskim.

W sumie na koniec czerwca tego roku straty zanotowało 10 z 13 wojewódzkich ZOZ-ów. Trzy placówki miały w pierwszym półroczu 2013 r. dodatni wynik finansowy. Ich zysk wyniósł ponad milion złotych.

W większości przypadków największy udział w kosztach funkcjonowania miały wynagrodzenia, które - jak wynika z przygotowanej na sejmik analizy - w porównaniu z pierwszym półroczem ub. roku wzrosły w 10 z 13 analizowanych jednostek, średnio o 7 proc.

Łączne przychody placówek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa do końca czerwca tego roku wyniosły prawie 247,5 mln zł i były wyższe od dochodów w analogicznym okresie ubiegłego roku o prawie 9,5 mln zł. Wzrosły też jednak koszty ich funkcjonowania - do ponad 250,6 mln zł na koniec czerwca. Od kosztów ubiegłorocznych były wyższe o prawie 8,2 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH