Opole: 111 mln euro unijnych dotacji dla jednostek ochrony zdrowia Opolskie szpitale i jednostki zdrowia będą mogły ubiegać się m.in. o pieniądze na projekty dot. wydłużania aktywności zawodowej, w tym profilaktykę i rehabilitację medyczną. Fot. Fotolia

Unijne dotacje na poprawę tzw. efektywności energetycznej, infrastrukturę ochrony zdrowia czy profilaktykę wczesnego wykrywania nowotworów mogą pozyskiwać z opolskiego RPO jednostki ochrony zdrowia. W regionalnej puli na te działania jest ponad 111 mln euro.

Informację o możliwych do wykorzystania źródłach unijnego dofinansowania dyrektorom i przedstawicielom opolskich szpitali przekazano w środę na spotkaniu w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Jak tłumaczyła Agnieszka Okupniak, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego, np. w ramach działania dot. poprawy efektywności energetycznej jednostki ochrony zdrowia będą mogły zdobyć unijne dofinansowanie m.in. na modernizację budynków służącą oszczędnościom energii - na ich docieplenie, wymianę oświetlenia na energooszczędne czy wymianę systemów grzewczych.

Warunkiem wsparcia takiej inwestycji będzie jednak m.in. przeprowadzenie audytu energetycznego.

Okupniak zastrzegła też, że w obszarze ochrony zdrowia projekty dot. efektywności energetycznej mogą być dofinansowane tylko w tych jednostkach, które znajdą się w mapach potrzeb zdrowotnych. Na dofinansowanie tego typu inwestycji w RPO jest 17,4 mln euro. Pierwsze nabory mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Opolskie szpitale i jednostki zdrowia - ale też np. organizacje pozarządowe - będą mogły ubiegać się o pieniądze na projekty dot. wydłużania aktywności zawodowej. Np. na profilaktykę z zakresu nowotworów - raka szyjki macicy, jelita grubego i piersi (np. działania informacyjno-edukacyjne, badania kolonoskopowe) czy rehabilitację medyczną ułatwiające powrót do pracy (po wypadkach, zabiegach, przebyciu ciężkich chorób). W RPO przeznaczono na te działania 8,4 mln euro, a pierwsze nabory mają być ogłoszone w roku 2016.

Jednostki ochrony zdrowa będą także mogły uzyskać wsparcie na projekty z zakresu wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych. Np. na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym - nadwadze, otyłości i cukrzycy. W grę wchodzić mogą np. pakiety usług w zakresie prawidłowego żywienia, aktywizacji ruchowej, ale też usług medycznych świadczonych w formie ambulatoryjnej.

W ramach dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych mają też być realizowane działania dot. opieki nad osobami starszymi - np. wsparcie działalności lub tworzenia nowych dziennych domów opieki medycznej czy teleopieki; a także opieki nad matką dzieckiem - np. neonatologicznej, szczepień czy wczesnego wykrywania wad rozwojowych. Pierwsze nabory w tym zakresie mają być ogłoszone także jeszcze w tym roku.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH