Pozytywne efekty restrukturyzacji finansów wielu szpitali - w tym również szpitali bardzo zadłużonych - wskazują, iż nadmierne koszty i złe zarządzanie są jedną z głównych przyczyn problemów finansowych publicznych placówek. W niektórych szpitalach koszty zostały zredukowane nawet o 25

Analizując przyczyny zadłużenia znacznej części szpitali publicznych, autorzy raportu „Zarządzanie środkami publicznymi w polskich szpitalach“ z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową doszli do wniosku, że wielkości opisujące bieżące operacje szpitali nie wyjaśniają przyczyn, dla których niektóre szpitale są tak bardzo zadłużone. Zasadnicze przyczyny wysokiego zadłużenia niektórych szpitali nie wynikają tylko z niedostatecznego finansowania, czyli zbyt niskich ceny procedur ustalanych przez NFZ i zbyt niskich dotacji na zadania zlecane przez Ministerstwo Zdrowia.

Analiza wskazuje, że na obecną sytuacje placówek mają wpływ problemy finansowe spowodowane nieprawidłowymi procedurami alokacji środków przez Kasy Chorych istniejące w latach 1999–2002. Były one niekorzystne dla niektórych województw, a obecny system podziału środków nie daje możliwości skorygowania błędów.

Po drugie - zarządzający niektórymi szpitalami - zwłaszcza dużymi i ważnymi dla ich regionów - uznali, że wysoki poziom zadłużenia nie stanowi zagrożenia dla funkcjonowania szpitala, a w sytuacji zagrożenia ich problemy finansowe będą rozwiązywane przez dodatkowe finansowanie ze środków publicznych. Fakt, że Rada Ministrów w najbliższych dniach przedstawi plan trzeciej (po roku 1998) operacji umorzenia przynajmniej części długów szpitali wydaje się potwierdzać, ze w pojedyńczych szpitalach taka polityka może być skuteczna.

Autorzy analizy zwracają również uwagę, że problemem finansowym większości szpitali jest nadmierne zatrudnienie. W przypadkach skutecznej restrukturyzacji finansowej szpitali  kluczowym elementem programu restrukturyzacji była redukcja zatrudnienia i zwiększenie udziału pracowników kontraktowych w ogólnej liczbie personelu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH