Opieka zintegrowana daje szersze spojrzenie na system Dr Timothy Evans: - Kiedy mówimy o zintegrowanym podejściu do zdrowia mamy na myśli zasoby i rozwiązania, którymi dysponuje państwo: ustawodawstwo, podatki, bezpieczne obszary mieszkaniowe, dobra komunikacja. Fot. NFZ

W opiece zintegrowanej chodzi o wyniki systemu jako całości, a to oznacza, że poszczególne osoby są objęte opieką, ale zwracamy także uwagę na to, jaką opiekę zdrowotną otrzymują wszyscy - mówi dr Timothy Evans, starszy dyrektor Globalnej Praktyki ds. Zdrowia, Odżywiania i Populacji Banku Światowego.

Rynek Zdrowia: - Jakie są zalety opieki koordynowanej w porównaniu z innymi, tradycyjnymi modelami funkcjonującymi w ochronie zdrowia?
Timothy Evans: - Rozwiązania stosowane w opiece zintegrowanej dają nam możliwość zrozumienia jak funkcjonuje system jako całość. Analizując opiekę zdrowotną na całym świecie z czasem odkryliśmy, że systemy ochrony zdrowia nie zmierzają w sposób naturalny w kierunku osiągania takich wyników, jakich byśmy sobie życzyli. 

W opiece zintegrowanej chodzi o wyniki systemu jako całości, a to oznacza, że poszczególne osoby są objęte opieką, ale zwracamy także uwagę na to, jaką opiekę zdrowotną otrzymują wszyscy. Uważam, że to jest powodem, dla którego zastanawiamy się, w jaki sposób zorganizować różne elementy systemu, aby poprawić jego efektywność.

Przyjrzyjmy się np. osobom chorującym na cukrzycę. Wiemy, że tym chorym nie wystarczy po prostu zapewnić sam dostęp do opieki zdrowotnej, aby otrzymali poradę i leki. Mamy świadomość, iż aby system rzeczywiście gwarantował dobrą opiekę zdrowotną, należy zapewnić nie tylko dostęp do niej, ale zagwarantować, że poziom cukru we krwi u diabetyków będzie dobrze kontrolowany.

A jeżeli zajmiemy się tym, w jakim stopniu system pozwala na dobrą kontrolę stanu zdrowia osób chorujących na cukrzycę - pod kątem poziomu cukru we krwi, to wtedy przechodzimy do zarządzania integracją istotnych elementów systemu, które wykraczają poza zagwarantowanie samego dostępu do lekarza.

Tak więc opieka zintegrowana stwarza w rzeczywistości możliwość zajęcia się w znacznie większym stopniu na szczeblu centralnym planowaniem takich elementów organizacji opieki zdrowotnej jak finansowanie, organizacja pracy lekarzy, edukacja pacjentów, czy też kontynuacja działań wśród ludności. 

- Co sprawia, że Bank Światowy wspiera projekty opieki koordynowanej, w tym w Polsce?
- W ramach naszych działań przyjmujemy zintegrowane podejście do sektora ochrony zdrowia. Jeżeli zastanawiamy się więc, w jaki sposób państwo może zapewnić obywatelom dostęp do opieki zdrowotnej dobrej jakości, powinniśmy rozważyć, jakie posiada zasoby, aby osiągnąć cel w sposób najbardziej efektywny.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH