ARP ma dokonywać audytu zadłużonych szpitali, wskazywać błędy w zarządzaniu, proponować program naprawczy oraz wydawać opinie dotyczące preferencyjnych kredytów udzielanych przez państwo.

– To jest poważna firma, która będzie bardzo poważanie do tego podchodzić, bo od jej działań zależy, czy dany szpital będzie miał szansę – oceniła Kopacz.

Minister poinformowała, że rząd zaakceptował już program oddłużenia szpitali, przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez nią i ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Stanowisko Rady Ministrów wraz z poprawkami do ustawy o przekształceniu Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ) zostało przesłane do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego (PO).

 Zgodnie z programem oddłużenia, państwo przejmie 2,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych szpitali, co stanowi jedną trzecią całkowitego zadłużenia na 31 grudnia 2007 r. Po wejściu w życie ustawy o ZOZ-ach (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.), przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla przekształconych placówek.

 Szpitale otrzymają także bezpłatną pomoc w diagnozowaniu ich problemów finansowych i tworzeniu programów restrukturyzacyjnych. Ponadto państwo ma udzielać preferencyjnych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych oraz umożliwiać występowanie o poręczenia do Krajowego Funduszu Poręczeń i funduszu poręczeń UE.

 Warunkiem uzyskania poręczenia będzie pozytywna opinia ARP oraz wynegocjowanie z wierzycielem umorzenia całości lub części odsetek z zaciągniętego długu. Poręczenie będzie opiewało na sumę dwukrotnie większą od tej, którą wierzyciel umorzy w wyniku ugody.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH