Problem ran przewlekłych dotyka rocznie w Polsce pół miliona osób. Większość z nich nie wymaga leczenia szpitalnego. Jednak lecząc się w domu sami muszą finansować zakup drogich opatrunków.

– Nie da się ukryć, że tradycyjna jałowa gaza jest znacznie tańsza od opatrunku z jonami srebra i węglem aktywnym. Jednak oszczędności ze stosowania gazy są pozorne. Opatrunki specjalistyczne w różnych odmianach wyznaczają obecnie standardy leczenia ran przewlekłych. Wyraźnie skracają czas terapii, a więc redukują czas pracy personelu medycznego, zmniejszają również ilość występujących powikłań i ograniczają ryzyko ewentualnych hospitalizacji, które stanowią najdroższy element każdego systemu zdrowia – mówi prof. Arkadiusz Jawień, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej CM w Bydgoszczy

W Czechach, Niemczech i na Słowacji zapewnia się szeroki dostęp do różnych rodzajów opatrunków specjalistycznych. W Polsce systemem refundacji objęta jest ich niewielka część. Państwo wydaje na to 3 mln zł rocznie. Przy pół milionie potrzebujących wychodzi 6 zł na jednego. Pacjent musi więc zapłacić 11,79 zł - podaje Gazeta Wyborcza.

– Taka sytuacja to przykry ewenement w Europie. Na dodatek nowe projekty Ministerstwa Zdrowia przewidują podniesienie kosztów składania wniosków refundacyjnych, z 400 na 149 tys. zł. Taka astronomiczna suma zniechęci firmy, które chcą zarejestrować w Polsce nowy produkt – uważa prof. Arkadiusz Jawień.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED razem z Polskim Towarzystwem Leczenia Ran wielokrotnie kierowała wnioski do resortu zdrowia o uwzględnienie opatrunków specjalistycznych przy kolejnych aktualizacjach wykazów leków refundowanych. Mimo tych monitów nowy projekt limitów cen leków i wyrobów medycznych z maja 2009 r. nie wniósł nic nowego w dziedzinie refundacji opatrunków specjalistycznych.

Według dziennika, dostępność do refundowanych opatrunków specjalistycznych wpływa na ograniczenie dodatkowych kosztów, które zarówno pacjent, jak i płatnik publiczny muszą ponosić w przypadku nieprawidłowo leczonej rany przewlekłej. Są to koszty refundacji leków (np. antybiotyków) w przypadku powikłań, hospitalizacji, a w drastycznych, wcale nierzadkich przypadkach –amputacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH