Opatów: prywatna spółka chce wypowiedzieć dzierżawę szpitala Opatów: prywatna spółka chce wypowiedzieć dzierżawę szpitala. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustarcyjne)

Ze względu na trwający spór z władzami powiatu spółka Centrum Dializa chce wypowiedzieć dzierżawę szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie). Spółka podnosi, że przez ciągłe kontrole powiatu trudno jest zarządzać lecznicą. Gotowość do prowadzenia szpitala wyraził starosta.

W środę (21 lutego) rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia poinformowała PAP, że do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pismo od przedstawicieli spółki Centrum Dializa, informujące o możliwości zawieszenia funkcjonowania oddziałów należących do Szpitala Powiatowego w Opatowie.

- Ponadto, pracownicy spółki Centrum Dializa zwracają uwagę na fakt wystosowania zawiadomienia do Powiatowego Urzędu Pracy w Opatowie, na temat planu zwolnień personelu medycznego lecznicy - zaznaczyła.

Dodała, że "w związku z tym wojewoda świętokrzyski wystąpił do dyrekcji szpitala oraz starosty opatowskiego z prośbą o ustosunkowanie się do informacji zawartych w tym piśmie".

Według rzecznika spółki Centrum Dializa Witolda Jajszczoka, "starosta nie rozumie swojej roli". - Nie wymagamy od niego nic więcej, jak przestrzegania prawa. Starosta rości sobie prawo do bezprawia, do wysyłania quasi kontroli złożonych z niekompetentnych osób, nieposiadających żadnych uprawnień, które paraliżują pracę szpitala - zaznaczył.

Jak podkreślił Jajszczok, współpraca z władzami powiatu nie układała się już od dłuższego czasu. - W październiku zaczęliśmy alarmować media i różne władze o tym, że postępowanie starosty, naszym zdaniem bezprawne, powoduje, że na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie w takich warunkach prowadzić tego szpitala - dodał.

Przypomniał, że w tym samym czasie spółka złożyła wniosek o rozwiązanie umowy o dzierżawę szpitala. - Sam starosta publicznie zapowiadał, że jest gotów do przejęcia tego szpitala i zmienił koncepcję, chce prowadzić go sam przez spółkę Top Medicus. Ta nasza propozycja nie spotkała się z żadnym odzewem i do dzisiaj nie ma pomysłu co z tym robić - dodał Jajszczok.

Z kolei starosta opatowski Bogusław Włodarczyk w czwartkowej (22 lutego) rozmowie z PAP potwierdził, że kontrole zlecone przez powiat wykazały nieprawidłowości, m.in. przy obsadzie dyżurów, dlatego władze powiatu nałożyły kary na spółkę.

- Centrum Dializa wychodzi z założenia, że pomimo podpisania umowy, gdzie ustaliliśmy w jaki sposób prowadzimy kontrole, spółka uważa, że nie powinna być przez powiat kontrolowana. My twierdzimy, że mamy prawo kontrolować przestrzeganie i dbanie o zdrowie mieszkańców, bo nikt powiatu z tego nie zwolnił - argumentował.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH