Opatów: jeden podmiot chętny na dzierżawę szpitala, poprzedni splajtował Dzierżawa pozwoli poszerzyć ofertę medyczną lecznicy, Fot. archiwum RZ

Tylko jedna firma została zakwalifikowana do drugiego etapu przetargu na dzierżawę szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie). Zdaniem władz powiatu, dzierżawa pozwoli poszerzyć ofertę medyczną lecznicy.

W czwartek (9 lipca) otwarto oferty dotyczące dzierżawy szpitalnego budynku i jego wyposażenia. Zgłosił się jeden podmiot. 

Jak poinformował PAP rzecznik Starostwa Powiatowego w Opatowie Jarosław Basak, komisja przetargowa zakwalifikowała składającego ofertę do drugiego, niejawnego etapu postępowania. - Dopiero po zakończeniu tego etapu, gdy komisja ogłosi rezultat przetargu, ogłosi też nazwę potencjalnego dzierżawcy - mówił. 

Władze powiatu opatowskiego i zarząd powiatowej spółki Top Medicus prowadzącej szpital, chcą drugi raz w ciągu czterech lat wydzierżawić lecznicę.

Opatowskim szpitalem przez prawie trzy lata zarządzała prywatna spółka, która dokończyła ciągnącą się ponad 20 lat budowę nowego gmachu lecznicy. Gdy firma okazała się niewypłacalna, władze powiatowe wypowiedziały umowę. 

Jak mówił wcześniej PAP starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, potencjalny dzierżawca ma poszerzyć działalność szpitala o nowe usługi medyczne. Konieczne jest bowiem zagospodarowanie części pomieszczeń w lecznicy, które nie są do tej pory wykorzystywane. Być może będzie zarządzał nie całym szpitalem, a wybranymi usługami. Pozostałą część lecznicy nadal będzie wówczas prowadził Top Medicus. 

Zastrzegł, że jeżeli przetarg na dzierżawę nie zostanie rozstrzygnięty, Top Medicus nadal będzie prowadził lecznicę. 

Oferenci musieli przedstawić koncepcję działalności, jakiej chcieliby się podjąć w Opatowie. 

Powiat chce wydzierżawić szpital i jego wyposażenie na 30 lat. Cena wywoławcza netto z tytułu miesięcznej dzierżawy gruntów i budynków to 90 tys. 223 zł, a wyposażenia lecznicy i urządzeń medycznych - 16,5 tys. zł. Składający ofertę musieli m.in. przedstawić dokumenty, pozwalające na weryfikację własnych możliwości finansowych.

W II etapie postępowania komisja przetargowa będzie m.in. sprawdzała, jak funkcjonują placówki, prowadzone przez potencjalnych dzierżawców. 

W myśl ogłoszenia, dzierżawca ma prowadzić w szpitalu działalność medyczną "przede wszystkim na rzecz osób uprawnionych do nieodpłatnej opieki zdrowotnej", w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontynuowane mają być świadczenia, które obecnie oferuje Top Medicus. 

Umowa z ewentualnym dzierżawcą, będzie wymagała akceptacji rady powiatu. Pod koniec maja radni - niejednogłośnie - podjęli uchwałę zezwalającą zarządowi powiatu na wydzierżawienie szpitalnych nieruchomości. 

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH