W systemie ochrony zdrowia ciągle brakuje pieniędzy. Minister zdrowia Ewa Kopacz wielokrotnie mówiła, że jej zamiarem jest zracjonalizowanie wydatków i uszczelnienie systemu. Którędy wyciekają pieniądze? Jednym z takich miejsc są koszty samej hospitalizacji.

- Mogą być mniejsze. Zamiast płacić za hospitalizacje niektórych pacjentów, można zakwaterować ich na czas terapii w hotelach, a zdobyte tą drogą pieniądze przeznaczyć na procedury - mówi prof. Jacek Jassem, pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii AM w Gdańsku.

Teza, choć kontrowersyjna, nie jest pozbawiona racjonalnych podstaw. Chodzi tu rzecz jasna nie o wszystkich pacjentów. Profesor Jacek Jassem podczas niedawnej regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Gdańsku tłumaczył o jakich:

 – W onkologii leczenie radykalne w radioterapii trwa około dwóch miesięcy, przy dziennym koszcie pobytu wynoszącym od 250 do 300 zł i więcej. Często taka terapia dotyczy pacjentów, którzy mogą wykonywać normalne czynności. A my z ludzi, którzy są w niezłym stanie robimy obłożnie chorych. Kładziemy ich do szpitalnych łożek, zapewniając przez 8 tygodni 24-godzinną opiekę, budzenie, dwukrotne mierzenie temperatury, jedzenie, piżamę i łazienkę.

Tak - ze względu na trudności z codziennym dojazdem do szpitala - onkolodzy muszą postąpić z prawie każdym pacjentem, który jest poddawany radioterapii i mieszka ponad 50 kilometrów od ośrodka.

Hospitalizacja i już!

Według prof. Jacka Jassema nic nie powinno stać na przeszkodzie innemu, za to bardziej racjonalnemu rozwiązaniu: pacjent mógłby mieszkać w hotelu, a dyrekcja szpitala powinna mieć prawo do negocjowania z hotelem cen za jego pobyt.

– Przy długookresowych umowach z pewnością koszty pobytu w hotelu byłyby dużo niższe niż dzienne koszty hospitalizacji, nawet gdyby osoby poddawane terapii były dowożone taksówkami – zauważa profesor.

Według niego, w aktualnych warunkach koszt doby w hotelu wynosiłby zapewne około 100 zł, a pacjent miałby możliwość prowadzenia normalnego trybu życia, wyjścia na spacer, do kawiarni, spotykania się z innymi ludźmi. Fundusz zaoszczędziłby na terapii każdego pacjenta ok. 200 zł.

Podobnego zdania na temat możliwych oszczędności jest dr Piotr Siedlecki, z-ca dyrektora ds. klinicznych Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie.

Portalowi rynekzdrowia.pl opowiada z wyraźną rezygnacją w głosie: – Swego czasu, tuż przy Instytucie, był hotel stanów lekkich dostosowany z dawnego hotelu pracowniczego, który pozostał po budowniczych Centrum. Teraz też jest tam hotel, za dobę płaci się ok. 100 zł. To taniej niż hospitalizacja, ale w katalogach funduszu nie ma takiej pozycji jak pobyt pacjenta w hotelu, więc nie możemy tak rozliczać się z płatnikiem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH