Blisko tysiąc osobowa grupa pracowników ZOZ MSWiA w Olsztynie musi do 15 marca wybrać: albo dzień bezpłatnego urlopu raz w miesiącu albo redukcja zatrudnienia.

Pogarszająca się sytuacja finansowa lecznicy, która w 2008 r. nie przyniosła przecież strat, jest wynikiem ceny punktu rozliczeniowego, którego poziom w kontraktach na rok 2009 r. NFZ określił na pułapie 51 zł. Uwzględniając realne koszty, Fundusz powinien zapłacić o co najmniej 5 zł więcej.

– Ustaliłem ze związkami zawodowymi, że system bezpłatnych urlopów będzie obowiązywał do końca 2009 r. –  mówi Janusz Chełchowski, dyrektor ZOZ-u. – W grudniu zdecydujemy, co robić dalej.

Warunkiem przeprowadzenia akcji jest zgoda wszystkich pracowników. Projekt dyrektora obejmuje całą załogę - od salowych (idąc na jeden dzień urlopu straciłyby 50-60 zł netto), przez pielęgniarki (ok. 170 zł netto), pracowników administracji (ok. 170 zł netto) i lekarzy (400-700 zł netto). Mniej zarabiałby także dyrektor.

Ponieważ wynagrodzenia stanowią ponad połowę kosztów działania szpitala, wysłanie każdego pracownika na jeden bezpłatny dzień urlopu miesięcznie pozwoli zaoszczędzić ok. 2,5 mln zł rocznie. Alternatywą dla takiego rozwiązania są grupowe zwolnienia, które musiałyby objąć 60-70 osób ze wszystkich grup zawodowych.

Na razie związki zawodowe zastanawiają się nad podjęciem decyzji, choć z wypowiedzi związkowców wynika, że zachowanie pracy dla wszystkich będzie raczej traktowane priorytetowo.

– Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, w której zamiast dwóch pielęgniarek na oddziale pacjentami zajmuje się jedna, bo druga wzięła dzień bezpłatnego urlopu – informuje Joanna Czużdaniuk, dyrektor Szpitala Miejskiego w Olsztynie. - Dostosowaliśmy już zatrudnienie do potrzeb, dokonując wcześniej zwolnień. To jest lepsza metoda na obniżanie kosztów.

Także Halina Sarul, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mrągowie, uważa, że obniżanie zarobków to zły sposób na oszczędności. Lepiej zwolnić część załogi, niż utrzymywać ją w całości, za cenę niższych płac.

Ponieważ rozmowa z dyrektorem Chełchowskim okazała się dziś niemożliwa, portal rynekzdrowia.pl nie mógł poprosić szefa olsztyńskiego ZOZ-u o ocenę stanowisk innych menedżerów. Warto jednak podkreślić, że cięcie etatów w szpitalach, z takich samych powodów, jak w Olsztynie, zapowiedziało wielu innych dyrektorów.

– Redukcja zatrudnienia w naszym szpitalu będzie konieczna – powiedział na lutowej konferencji Rynku Zdrowia w Lublinie Piotr Krawiec, dyrektor powiatowego SPZOZ-u w Kraśniku. – Na pokrycie kosztów w kontrakcie brakuje około 15 proc. środków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH