Kolejne szpitale wstrzymują wykonywanie zabiegów. Od 1 grudnia zostaną zamknięte dwa oddziały - rehabilitacji oraz pulmonologii w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.

Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia szpitala to ok. 17 mln zł, z czego wartość wykonanych zabiegów ponad limit sięga już ponad 2,5 mln zł. Sytuacja jest bardzo zła, a my nie możemy dalej się zadłużać, bo skutki będą jeszcze poważniejsze – stwierdza Irena Petryna, dyrektor placówki.

W przypadku oddziału rehabilitacji wykonywane będą wyłącznie zabiegi ratujące życie, które refunduje Fundusz. Jeżeli chodzi o oddział pulmonologii, to zostanie on zamknięty, a pacjenci skierowani zostaną na inny. Brak pieniędzy na leczenie dyrekcja szpitala ma wykorzystać na przeprowadzenie m.in. doraźnego remontu pomieszczeń. I taka informacja została wysłana do NFZ.

– Wstrzymanie zabiegów będzie miało poważne konsekwencje, bo rehabilitacji pozbawione zostaną m.in. osoby niepełnosprawne. Ta sprawa powinna wstrząsnąć dyrekcją NFZ – oburza się Tadeusz Politewicz z rady społecznej szpitala pulmonologicznego.

Na wstrzymanie wykonywania planowanych zabiegów zdecydowały się już szpitale powiatowe, między innymi w Szczytnie. Marek Michniewicz, dyrektor tamtejszego szpitala i lider związku zawodowego pracodawców służby zdrowia w regionie, twierdzi, że na taki krok zdecydowała się większość placówek. Przyczyna taka sama: brak refundacji za wykonane zabiegi ponad limit.

Najwięcej nadlimitów uzbierało się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Wartość zabiegów tam wykonanych ponad limit sięga ok. 10 mln zł!

– Fundusz nie płaci nam również za wykonane zabiegi ratujące życie - zaznacza Jolanta Citko, wicedyrektor ds. medycznych i dodaje, że placówka bierze także pod uwagę zamykania oddziałów.

Joanna Czużdaniuk, dyrektor Szpitala Miejskiego w Olsztynie, przyznaje, że na niektórych oddziałach planowane zabiegi zostały wstrzymane.

Z danych olsztyńskiego oddziału NFZ wynika, że wartość nadwykonań do sierpnia w lecznictwie szpitalnym wynosi 68 mln zł, z czego w I półroczu wypłacono 14 mln zł. Regionalny fundusz jest zaskoczony powodem zamknięcia oddziałów w szpitalu pulmonologicznym.

– Jeżeli okaże się, że zostaną zamknięte z innych przyczyn niż te, o których poinformowała nas dyrekcja szpitala, to wdrożymy procedurę dyscyplinującą – ostrzega Magdalena Mil, rzecznik oddziału NFZ i dodaje, że dyrekcja szpitala wojewódzkiego ma prawo przesuwania pacjentów na inne terminy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH