Olsztyn: menedżerowie ochrony zdrowia o organizacji lecznictwa

Ścisła specjalizacja szpitali w konkretnych dziedzinach to - według menedżerów ochrony zdrowia - sposób na zadowalające kontrakty z NFZ i utrzymanie placówek na rynku. Około 60 dyrektorów placówek zdrowotnych spotkało się w poniedziałek (5 grudnia) w Olsztynie.

Konferencja odbyła się w ramach piątej już edycji cyklu regionalnych debat organizowanych przez wydawcę oraz redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Dyrektorzy rozmawiali o finansowaniu ochrony zdrowia, sytuacji kadrowej i możliwości przekształcania placówek publicznych w spółki prawa handlowego.

Jak powiedziała Elżbieta Wierzchowska z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ, z każdym rokiem przybywa placówek służby zdrowia, które ubiegają się o kontrakty na usługi medyczne.

- Płatnik, jakim jest NFZ, nie jest w stanie wszystkich zadowolić i zapłacić za wszystkie świadczenia i w takiej wysokości, jak by tego oczekiwały placówki - podkreśliła.

Dodała, że świadczenia medyczne, w których wykorzystuje się najlepszy sprzęt, są także przez to coraz droższe, a pula pieniędzy, jakimi dysponuje NFZ, nie zwiększa się w takim tempie, jak by tego oczekiwali dyrektorzy placówek medycznych.

Jak podkreśliła, dobrym sposobem, by placówki uzyskiwały zadowalające kontrakty, jest specjalizacja w różnych dziedzinach leczenia.

Jak uważa była dyrektor szpitala wojewódzkiego w Elblągu Elżbieta Gelert, obecnie poseł, szpitale powinny, jeśli to tylko możliwe, zawierać porozumienia i specjalizować się w różnych dziedzinach.

Takie porozumienie, na razie jedyne na Warmii i Mazurach, zawarto w tym roku w Elblągu, gdzie trzy szpitale: wojewódzki i dwa miejskie (w tym były wojskowy) w drodze negocjacji uzgodniły, która placówka w jakiej dziedzinie leczenia będzie się specjalizować. - Jeden szpital zlikwidował na przykład oddział położniczy, ale uzyskał gwarancję, że jako jedyny będzie prowadził oddział internistyczny - wyjaśnia Gelert.

Podkreśla, że szpitale zawarły porozumienie mając na uwadze utrzymanie jakości leczenia pacjentów, ale także utrzymanie zatrudnienia w placówkach: - Pracownicy ze zlikwidowanych oddziałów w jednym szpitalu odeszli do oddziałów w innych szpitalach, gdzie one nadal funkcjonują.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH