Ponad dwudziestu lekarzy z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego złożyło w formie protestu wymówienia z pracy.

Ich liczba stanowi ponad połowę wszystkich zatrudnionych w szpitalu na etatach lekarskich. Kolejni zapowiadają że postąpią podobnie. Związane to jest także z tym, że mają różne okresy wypowiedzeń i wstrzymują się na razie ze złożeniem dokumentów, tak, aby ich termin upłynął wszystkim jednocześnie.

– Nie ma żadnej eskalacji wypowiedzeń. Czekamy wszyscy na to, jakie możliwości uruchomi NFZ w poprawie obecnej sytuacji finansowej i bardzo liczymy na to, że uda nam się dojść do jakiegoś porozumienia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Żyśko, zastępca dyrektora ds lecznictwa.

Sytuacja w olsztyńskim szpitalu jest kolejnym przykładem na konsekwencje wprowadzenia wyższych wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów, którzy obecnie zarabiają często więcej niż lekarze specjaliści z wieloletnim doświadczeniem.

- Jest to z pewnością jakaś reperkusja decyzji rządu o wynagrodzeniach rezydentów, ale z drugiej strony sądzę, że nie powinno się tego okazywać w ten sposób. Tak naprawdę zarobki rezydentów, które rząd ustanowił przepisem prawnym, być może odzwierciedlają faktyczny stan rzeczy – tyle rezydenci, zgodnie ze swoimi kompetencjami, powinni zarabiać. W wielu szpitalach to raczej struktura zarobków lekarzy specjalistów jest w pewnym sensie chorobą systemu, a walka lekarzy o zmianę wysokości wynagrodzeń jest uzasadniona – tłumaczy Żyśko.

W tym roku szpital wynegocjował z NFZ 8,70 zł za punkt. Od nowego roku stawka za punkt ma wzrosnąć do 9,40 zł, co jednak też nie gwarantuje podwyżki płac – powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jan Citko, dyrektor szpitala.

Lekarze olsztyńskiego szpitala, składając wypowiedzenia, domagają się w ten sposób jednak nie tylko lepszych warunków płacy, ale także pracy. Ich zdaniem pacjenci są leczeni w złych warunkach, oddziały nie są remontowane.

Dyrektor szpitala, Jan Citko podkreśla, że postara się wynegocjować lepsze warunki finansowe dla placówki na przyszły rok, teraz jednak nie może nic zrobić. Liczy na to, że podczas 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia dojdzie do porozumienia z lekarzami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH