Olkusz: poradnie specjalistyczne mogą odzyskać kontrakty

W maju Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ rozpisze dodatkowy konkurs ofert i podejmie rokowania na niektóre świadczenia. Jest szansa, że NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu uruchomi ponownie przychodnie specjalistyczne, które straciły finansowanie, bo nie otrzymały kontraktu.

- Ponosimy niemałe koszty finansując działalność poradni, bo chcemy zapewnić pacjentom dostęp do tych świadczeń. Zależy nam na rozwoju szpitala, poradnie mają pacjentów, dlatego nie zamykamy ich definitywnie, a tylko zawieszamy działalność - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Michał Michalak, dyrektor ds. rozwoju i strategii Grupy Nowy Szpital.

Od początku roku lecznica prowadziła je bez kontraktów z Funduszem, licząc, że zostaną one jednak podpisane. 1 kwietnia 2011 roku zawiesiły działalność poradnie: leczenia bólu, metaboliczna, logopedyczna, neurologiczna dziecięca oraz dermatologiczna.

Ograniczenia szczególnie dotkliwe dotknęły pacjentów, którzy korzystali z poradni leczenia bólu. W Małopolsce kontrakty na leczenia bólu ma tylko 12 podmiotów. Najbliższe specjalistyczne placówki tego typu są w Krakowie. Co prawda nie ma w nich kolejek, ale problemem jest dojazd. A leczenie bólu trwa niekiedy dwa tygodnie.

"Dziennik Polski" poinformował, że dodatkowy konkurs stworzy szansę na ich finansowanie i wyjaśnił powody, dla których Nowy Szpital stracił kontrakt na poradnie specjalistyczne. Według NFZ były nimi błędy i niedociągnięcia w złożonych ofertach konkursowych.

Gazeta poinformowała też, że wkrótce NFZ ma przeprowadzić kontrolę w olkuskim Nowym Szpitalu pod kątem dostępności świadczeń.

Sprawa tegorocznych kontraktów dla olkuskiego szpitala budziła duże emocje. W tej sprawie kilkakrotnie interweniował w małopolskim NFZ starosta olkuski i posłowie.

- Szczególnie zależy nam na poradni metabolicznej wykonującej 227 proc. kontraktu oraz poradni leczenia bólu. To rzadko spotykane świadczenia. Jest potrzebna. Podobnie jak poradnia logopedyczna, która wykonuje 176 proc. kontraktu. W szpitalu jest oddział neurologiczny, chcemy, by powstał oddział udarowy, a poradnia logopedyczna jest dopełnieniem tych świadczeń w zakresie rehabilitacji poudarowej - wyjaśnił nam dyrektor Michalak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH