Olkusz: pacjenci chcą szpitala jak z serialu

Większa dostępność personelu i lepsza komunikacja z lekarzami to najbardziej oczekiwane zmiany w szpitalach - wynika z analizy prawie 1000 ankiet wypełnionych przez mieszkańców powiatu olkuskiego w ramach projektu ''Twój Najlepszy Szpital''.

W ciągu dwóch tygodni października zebrano prawie 1000 ankiet. Były prowadzone w szpitalu, w Internecie oraz podczas ulicznych sond. W ankietowanie włączyły się również lokalne samorządy. 

Analiza ankiet mieszkańców to pierwszy etap projektu. Wyniki wskazują najważniejsze oczekiwania ludzi w stosunku do szpitala. Okazało się, że najważniejsze oczekiwania dotyczące personelu szpitalnego, odnoszą się do sposobu komunikacji, zrozumiałego opisu procedur medycznych, większej dostępności i szybszego reagowania na wezwania pacjentów.

Na pytanie, jakie zmiany oczekuje Pan/i od lekarza prowadzącego najwięcej ankietowanych wybierało odpowiedź: większej dostępności w razie potrzeby (35,9 proc.). Następnie: wyjaśnienia wszelkich kwestii związanych z planowanym zabiegiem (33,4 proc.), wyrażania się w sposób zrozumiały (33,2 proc.) oraz większej życzliwości (33,1 proc.). 

Kolejne pytanie dotyczyło zmian, jakich oczekują badani od personelu pielęgniarskiego. W tym przypadku najczęściej wybieraną odpowiedzią było: szybszego reagowania na wezwania pacjenta (41,3 proc.). Ponad 32 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź: większej życzliwości (32,5 proc.) a 29,3 proc. oczekuje większej staranności przy wykonywaniu zabiegów. 

W otwartym pytaniu ankietowani mogli również określić, jaki jest szpital ich marzeń. Najczęściej powtarzające się odpowiedzi dotyczyły dobrych relacji między pacjentami a personelem, poprawy warunków socjalnych i nowoczesnego sprzętu. Byli też tacy ankietowani, którzy powoływali się na serialowy szpital w Leśnej Górze, jako wzór do naśladowania. 
 
- Niełatwo będzie dogonić serialowy wzór ale na pewno będziemy się starali. Wiele z oczekiwań, jakie wyrażone zostały w tych ankietach wymaga dużego zaangażowania i trzeba nad tym pracować - komentuje wyniki badania dr Norbert Kubański, prezes Nowego Szpitala w Olkuszu.

Opracowane wyniki ankiet są omawianie szczegółowo z pracownikami szpitala w Olkuszu. Na ich podstawie zostanie przygotowany plan zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH