Olkusz: gorąco wokół norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych - będzie strajk?

W środę (20 marca) zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu rozpocznie negocjacje z przedstawicielami Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, z którym jest w sporze zbiorowym. Punktem zapalnym są płace i przestrzeganie norm zatrudnienia wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia.

Chodzi o rozporządzenie z 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudniania pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Jego obowiązywanie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chciałby rozszerzyć na wszystkie podmioty zatrudniające pielęgniarki i położne.

- Jesteśmy podmiotem będącym przedsiębiorcą, więc rozporządzenie nas nie dotyczy - powiedziała nam Ilona Mróz, prezes zarządu. - Wiem jednak, że dwa tygodnie temu OZZPiP podjął decyzję, że organizacje związkowe będą wchodzić w spory zbiorowe w sprawie podwyżek i utrzymania norm zatrudnienia, niezależnie od tego, jaki podmiot jest pracodawcą.

- Jest pomysł, żeby na oddziale była pielęgniarka i opiekun, ale moim zdaniem to nie do przyjęcia. W szpitalu musi być fachowa, wykształcona kadra - oświadczyła w Dzienniku Polskim Grażyna Gaj z ZZPiP w Olkuszu. Zapowiedziała, że jeśli szpital nie ustosunkuje się do żądań, związki rozpoczną przygotowania do strajku.

Tymczasem swoje postulaty zamierza zgłosić zarządowi szpitala Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia. - Z tym Związkiem nie jesteśmy w sporze zbiorowym. Umówiliśmy się, że do końca miesiąca sprecyzujemy swoje stanowiska - powiedziała nam Ilona Mróz.

Związkowcy z MZZPOZ domagają się realizacji zapisów Paktu Gwarancji Pracowniczych, podpisanego w momencie przekształcania placówki ponad trzy lata temu. Zarząd spółki zobowiązał się w nim m.in. do podwyższenia wynagrodzenia pracowników co najmniej o wskaźnik inflacji w kraju.

Sytuację finansową lecznicy komplikuje fakt, że do końca br. trzeba zakończyć kosztowną inwestycję - budowę lądowiska. W przeciwnym razie Nowy Szpital będzie musiał zamknąć SOR.

Zarząd lecznicy planuje również utworzenie nowego oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. Ostatnio w szpitalu dokonano wymiany sieci wodociągowej wraz z przyłączami do budynków szpitalnych i hydrantów. Przeprowadzono też remont na oddziale chorób wewnętrznych, oddziale psychiatrycznym i w budynku administracji, a także odnowiono pomieszczenia poradni: gruźlicy i chorób płuc, zdrowia psychicznego oraz poradni leczenia uzależnień.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH