Olkusz: NIK oceni przekształcenie szpitala w spółkę

Krakowska Delegatura NIK od czerwca do października br. prowadziła kontrolę dotycząca prawidłowości przekształcania ZOZ w Olkuszu w NZOZ Nowy Szpital, a także sprawowania przez powiat nadzoru nad tą jednostką. Obszerna dokumentacja liczy 120 stron.

Starostwo Powiatowe zamieściło na swojej stronie internetowej protokół z kontroli wraz z uwagami i dodatkowymi wyjaśnieniami władz powiatu. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal rynekzdrowia.pl, Delegatura NIK w Krakowie wysłała do Starostwa w Olkuszu również wystąpienie pokontrolne z syntetyczną ocenę przekształcenia ZOZ. Otrzymają je wkrótce kontrolowane podmioty.

Dziennik Polski przypomina, że już we wrześniu 2009 r. przedstawiciele związków zawodowych działających w olkuskim ZOZ skierowali pismo do NIK z prośbą o kontrolę. Poddawali w wątpliwość fakt, czy zarząd powiatu właściwie pełnił funkcję nadzorczą nad ZOZ, a także oczekiwali kontroli w zakresie przekształceń ZOZ w spółkę prawa handlowego. Jednak wtedy NIK nie podjął działania. Dopiero interwencja powiatowego radnego Jana Orkisza u posłanki Bożeny Kotkowskiej (SLD) z Bielska Białej zainicjowała kontrolę doraźną w zakresie prawidłowości procesu przekształcania olkuskiego ZOZ.

Tymczasem dyrektor szpitala, Krzysztof Bestwina, na stronie internetowej lecznicy zauważa, że odkąd szpital powiatowy przekształcił się w Nowy Szpital i przeszedł pod nowy zarząd, stał się kością niezgody lokalnych polityków. Dyrektor apeluje do nich, by zamiast narzekać i szukać dziury w całym, zaproponowali konstruktywne rozwiązania.

Dyrektor wylicza też osiągnięcia przekształconej  w spółkę 22 miesiące temu placówki i chwali się wyższym o ponad 5 mln zł kontraktem na przyszły rok.

- NFZ, w przeciwieństwie do niektórych przedstawicieli powiatu, najwyraźniej docenił pracę Nowego Szpitala - twierdzi Krzysztof Bestwina.

Dodaje, że powszechną praktyką wśród szpitali jest wstrzymywanie pod koniec roku przyjęć pacjentów na leczenia planowe i zapewnia, że ”w Olkuszu tego nie ma i nie będzie”.

Na obiektywną ocenę NIK trzeba poczekać. Jolanta Stawska, dyrektor Delegatury NIK w Krakowie zapowiedziała, że w piątek (25 listopada) przedstawi portalowi rynekzdrowia.pl ogólną ocenę procesu przekształceń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH