Około 800 łóżek szpitalnych będzie przygotowanych w Małopolsce na ŚDM Około 800 łóżek szpitalnych będzie przygotowanych w Małopolsce na ŚDM. Fot. Archiwum

Około 800 łóżek, w tym 106 na oddziałach intensywnej terapii, zostanie przygotowanych w 23 małopolskich szpitalach na ewentualne przyjęcie uczestników Światowych Dni Młodzieży. W razie potrzeby liczba ta zostanie zwiększona.

- Jeśli chodzi o przygotowanie medyczne, jestem spokojny - powiedział w czwartek (30 czerwca) dziennikarzom wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. - Jesteśmy naprawdę przygotowani, mamy wszystkie procedury i w najbliższym czasie zostanie powołany sztab, w którym wszystkie służby będą uczyły się współpracy ze sobą, bo procedury poszczególnych służb muszą ze sobą współdziałać - mówił.

Wiceminister odwiedził Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie, który w razie potrzeby ma przyjmować m.in. VIP-ów, czyli najważniejsze osoby uczestniczące w ŚDM. Zarezerwowano tam w sumie 55 miejsc, w tym 10 na oddziale intensywnej opieki medycznej oraz sześć na oddziale zakaźnym dla dzieci.

Dyrektor szpitala Anna Prokop-Staszecka mówiła, że placówka jest gotowa na przyjęcie dodatkowych pacjentów. - Izba przyjęć będzie mieć podwójną obsadę. Mamy przygotowane sale operacyjne, których w tym budynku jest 10, dysponujemy też miejscami na intensywnej terapii - mówiła. Podkreśliła przy tym, że nie należy się obawiać, że ktoś z Małopolski potrzebujący w czasie ŚDM pomocy jej nie uzyska.

Jak poinformował Tombarkiewicz, na podstawie specustawy dot. ŚDM na zabezpieczenie medyczne tego wydarzenia przeznaczone zostały z rezerwy ogólnej budżetu państwa 24 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona m.in. na zapewnienie funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego, na świadczenia ambulatoryjne i w podstawowej opiece medycznej (POZ), wydzielenie bazy łóżkowej w szpitalach oraz zakup sprzętu, w tym karetki dla VIP-ów.

Wojewoda małopolski Józef Pilch poinformował, że w przyszłym tygodniu powoła sztab odpowiedzialny za koordynację pomocy medycznej podczas ŚDM, złożony z m.in. przedstawicieli służb medycznych, policji, wojska i straży pożarnej.

- To, co stworzyliśmy dla obsługi pielgrzymów, jest wartością dodaną. Nikt z mieszkańców Małopolski na tym nie ucierpi - mówił wicewojewoda Józef Gawron. - Szpitale normalnie pracują i pacjenci będą przyjmowani - zapewnił Pilch.

Osoby, które przyjadą na ŚDM, otrzymają informator zawierający m.in. numer infolinii obsługiwanej w kilku językach oraz wykaz przychodni, w których uzyskają poradę w przypadku zachorowań, jeśli ich stan nie wymaga natychmiastowej pomocy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH