Ograniczenia i pułapki w obrocie szpitalnymi wierzytelnościami Mec. Szymon Jusiel

Na co powinni zwracać szczególną uwagę dyrektorzy szpitali, którzy zdecydowali się korzystać z usług firm oferujących różne produkty finansowe dla zadłużonych jednostek ochrony zdrowia? Na to pytanie odpowiada adwokat Szymon Jusiel z Kancelarii Adwokackiej w Warszawie (Kancelaria Prawa Gospodarczego i Finansowego).

Na rynku oferowane są różne produkty finansowe - zarówno przez banki, jak też inne podmioty finansowe. Z oczywistych względów w każdym przypadku sposób restrukturyzacji placówki i rodzaj finansowania winien być analizowany indywidualnie przez pryzmat konkretnego stanu faktycznego i nie ma tutaj jednego uniwersalnego rozwiązania.

Musi być zgoda organu tworzącego
Nie ulega wątpliwości, że w pierwszej kolejności zawsze należy badać okoliczności prawne, tym bardziej że w przypadku SP ZOZ-ów mamy do czynienia z istotnymi ograniczeniami w obrocie wierzytelnościami szpitalnymi.

22 grudnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja art. 53 ustawy o ZOZ (zmiana wprowadzona ustawą z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej). Zgodnie z art. 53 ust. 6 tej ustawy (po nowelizacji) czynność prawna mająca na celu zmianę wierzyciela SP ZOZ może nastąpić po wyrażeniu zgody przez podmiot, który ten SP ZOZ utworzył. Czynność prawna dokonana z naruszeniem ww. przepisu jest nieważna.

Podobne rozwiązania prawne zostały przyjęte w obowiązującej ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. 2015.618) - art. 54 ust. 5 (ustawa ta weszła w życie w dniu 1 lipca 2011 r. - z wyjątkami wskazanymi w art. 221 tej ustawy, zastępując ww. ustawę o ZOZ).

Czytaj też: Kilka patentów na oddłużanie szpitali: samodzielnie czy z pomocą

Przed dniem 22 grudnia 2010 r. obrót wierzytelnościami szpitalnymi nie podlegał w zasadzie żadnym ograniczeniom i jeśli szpital nie wprowadził do umów z kontrahentami stosownych zapisów, wówczas obrona przed nabywaniem takich wierzytelności i ich kumulowaniem, a następnie windykowaniem przez różne podmioty była w praktyce niemożliwa.

Przyjęte przez ustawodawcę pojęcie „czynności prawnej mającej na celu zmianę wierzyciela samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej”, o którym mowa w art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej jest co prawda pojęciem ogólnym, niemniej jednak orzecznictwo sądów różnych instancji w wielu tego typu sprawach, które miałem okazję prowadzić reprezentując szpitale w licznych postępowaniach sądowych wskazuje, iż przepis ten nie ogranicza się wyłącznie do zmiany wierzyciela w drodze cesji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH