Odpowiedzialność za zadłużenie szpitali: samorządom już się nie upiecze?

Gdyby ustawa o działalności leczniczej, która m.in. reguluje kwestię przekształceń szpitali, już obowiązywała, wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak byłby najszczęśliwszym samorządowcem w Polsce.

Skończyłyby się jego kłopoty z zadłużonym Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. A ma ich sporo.

W połowie września dowiedział się, że grupa radnych powiatowych zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków przez starostę, wicestarostę i członków Zarządu Powiatu.

Poszło rzecz jasna o zadłużenie Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, do którego miało przyłożyć rękę Starostwo Powiatowe.
 
Prokurator na długi
– Do liczącego 11 stron pisma przewodniego dołączonych jest 13 teczek materiałów – prokurator rejonowy w Nowym Targu Józef Palenik może teraz tylko opisać przesyłkę. Na czynności sprawdzające ma co najmniej miesiąc. W stosownym czasie podejmie decyzję o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania.

– Doniesienie do prokuratury to zwykłe gierki przedwyborcze. Ci sami ludzie, którzy zadłużyli szpital na 44 mln zł, którzy byli przeciwnikami jego przekształcenia w spółkę prawa handlowego, składają teraz zawiadomienie do prokuratury. Przecież to czysta bezczelność – Jachymiak nie kryje irytacji.

Opowiada, że przed rokiem próbował przekonywać radnych do przekształcenia szpitala, ale się nie zgodzili.

– Używali argumentu, że to droga do dzikiej prywatyzacji i nie chcieli przystąpić do planu B. Zakładaliśmy zredukowanie zadłużenia o połowę, o ok. 20 mln zł. Zrezygnowanie z tych pieniędzy było strasznym grzechem – wspomina wicestarosta.

Nie ukrywa, że jest zwolennikiem rozwiązań prawnych zawartych w projekcie ustawy o działalności leczniczej, które wymuszają na radnych dokonanie przekształceń placówek zdrowia.

Odpowiedzialność – nie przywilej
Przypomnijmy: samorząd, który nie przekształci lecznicy, będzie miał obowiązek pokrycia długu w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, w ciągu 12 miesięcy będzie musiał zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala (przekształcenie SPZOZ w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej).

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH