Odpłatne usługi medyczne potrzebne, ale ostrożność także wskazana Odpłatne usługi medyczne poprawiłyby kondycję finansową szpitali, ale...

Proponowane przez Związek Powiatów Polskich umożliwienie płacenia za świadczenia medyczne menedżerowie oceniają pozytywnie. Ale...

Dyrektorzy bydgoskich szpitali klinicznych na przykład, przy okazji rozmów na temat przyjmowania pacjentów wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia, zadawają pytanie, dlaczego wobec braku obłożenia w szpitalach, nie mogą przyjmować na leczenie pacjentów odpłatnie.

Problem jest wciąż aktualny. Dyrektorzy placówek medycznych obawiają się, że środków z tegorocznych kontraktów nie starczy, ponieważ w wycenach nie uwzględniono np. inflacji i wzrostu cen mediów, m.in. energii elektrycznej.

Andrzej Bujnowski prezes spółki Mazurskie Centrum Zdrowia Pro Medica w Ełku, powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, że istnieje potrzeba umożliwienia odpłatnego dostępu do usług medycznych dla części społeczeństwa, ale wymaga to przede wszystkim zmian w prawie.

– Zmiany te wymagają jednak woli politycznej posłów. Czy jej nie zabraknie? – zastanawia się Andrzej Bujnowski.

Bujnowski jest przekonany, że gdyby udało się przeforsować projekt Związku Powiatów Polskich zakładający wprowadzenie możliwości świadczenia odpłatnych usług medycznych, szpital, którym kieruje, mógłby zwiększyć liczbę świadczeń o 50 proc. w stosunku do obecnego poziomu. Uważa przy tym, że takie usługi mogłyby być świadczone w ramach dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Dyrektor spółki Pro Medica zwraca jednak uwagę na fakt, że ze względu na pacjentów z grup tzw. najsłabszych, należy zachować ostrożność przy wprowadzaniu zmian i zabezpieczyć interesy najuboższych.  

Renata Jażdż-Zaleska, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia S.A. NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku wyraża natomiast obawę, że jeśli szpitale publiczne nie zostaną dobrze przygotowane do podobnych zmian, pacjent, który czeka na endoprotezę w ramach NFZ 2 lata, zostanie znowu przesunięty w kolejce, ponieważ szpital będzie operował chorych, którzy zapłacą.

Jażdż-Zaleska mówi, że wyobraża sobie, że zabiegi odpłatne byłyby wykonywane np. po południu, gdy blok operacyjny stoi pusty. 

– Można to logistycznie przygotować i wykorzystywać w większym stopniu możliwości szpitali, co powinno pozytywnie wpływać na ich rozwój, ale  nie da się tego zrobić bez wprowadzenia zmian w ustawie o ZOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH