Od stycznia większa ochrona prawna dla pielęgniarek

Dyrektor szpitala nie ma prawa zwolnić pielęgniarki, a następnie zaproponować jej zatrudnienia na umowę cywilnoprawną. Jeśli tak postąpi, musi liczyć się z zapłatą odszkodowania.

1 stycznia wchodzą w życie przepisy ustawy z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. nr 174, poz. 1039). Pielęgniarki i położne zyskają ochronę przed nielegalnymi praktykami pracodawców. Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca nie będzie mógł ich zmusić do zmiany formy zatrudnienia. Ustawa przewiduje bowiem, że nie wolno w tym zakresie podejmować żadnych działań dyskryminujących. Decyzja o wyborze etatu albo kontraktu będzie należała wyłącznie do pielęgniarki i położnej.

Brak zgody pielęgniarki (położnej) zatrudnionej w szpitalu na etacie na zmianę formy wykonywania zawodu nie może być też przyczyną zwolnienia przez pracodawcę. Jeżeli dyrektor zaproponuje jej zmianę formy zatrudnienia, powinna ona zażądać od niego, by przedstawił to na piśmie. Wtedy, gdy nie przyjmie tych warunków, a zostanie zwolniona pod innym pretekstem, łatwo będzie mogła udowodnić przed sądem, że zwolnienie było niezgodne z prawem.

Od stycznia pielęgniarki i położne będą też traktowane podczas pracy jak funkcjonariusze publiczni, np. policjanci. Oznacza to, że zgodnie z kodeksem karnym za ich znieważenie podczas pełnienia obowiązków służbowych grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności do trzech lat.

Więcej: http://edgp.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH