Od piątku nowy system rozliczania świadczeń w AOS

Refundowanie każdego zleconego badania i wykonywanie w gabinetach zabiegowych części świadczeń dostępnych dotąd jedynie w szpitalach zakłada nowy system finansowania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), który będzie obowiązywał od 1 lipca.

Narodowy Fundusz Zdrowia ocenia, że zmiany zachęcą lekarzy do zlecania badań i odciążą szpitale w zakresie hospitalizacji pacjentów, którzy jej nie wymagają.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) pytał w czwartek (30 czerwca) w Sejmie przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia o sens wprowadzania zmian w środku roku kontraktowego. Zaznaczył, że dotyczą one nie tylko ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ale także szpitali, które mogą stracić część kontraktów. Pytał także, jakie będą koszty tego przedsięwzięcia.

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk przypomniał, że już w 2009 r. były próby zmian finansowania AOS. Dodał, że w oddziałach wojewódzkich NFZ przygotowywane są aneksy dla świadczeniodawców do zawartych z Funduszem umów, prowadzone są dla nich także szkolenia. Ocenił, że nowe rozwiązania porządkują system i racjonalizują wydawanie środków publicznych.

- Jak zakłada prezes Funduszu, wprowadzone zmiany nie będą miały bezpośredniego wypływu na koszty Funduszu związane z finansowaniem świadczeń AOS w 2011 - podkreślił.

- Dzisiaj mamy za dużo hospitalizacji, bo wycena AOS powodowała, że bardziej opłacało się położyć pacjenta do szpitala - podkreślił.

Elżbieta Nocko, której gabinet ma podpisaną z NFZ umowę na udzielanie świadczeń, podkreśliła w rozmowie z PAP, że system wprowadzony przez Fundusz jest dla wielu lekarzy niezrozumiały.

- Problemem nie jest, jak lekarze mają przyjmować pacjentów, ale jak się rozliczyć - zaznaczyła.

Podkreśliła, że pracownicy NFZ nie potrafią odpowiedzieć na pytania kierowane przez lekarzy.

- Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że pieniędzy na opiekę specjalistyczną ma być więcej, tymczasem podpisałam umowę z Funduszem, w której są takie same kwoty, jak w I pólroczu br. - zaznaczyła.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz informował, że po wejściu w życie nowego systemu rozliczeń, jeszcze w tym roku możliwa jest zmiana kontraktów i przesunięcie dodatkowych środków na AOS z rezerwy Funduszu. Dodał, że NFZ jest przygotowany na zmianę planu finansowego i przeznaczenie około 500 mln zł na świadczenia specjalistyczne. Podkreślił jednak, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie wdrażany nowy system.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH