Od lipca obowiązkowe identyfikatory dla pacjentów i personelu

Placówki medyczne od lipca muszą zaopatrzyć nie tylko personel, ale także chorych, w specjalne identyfikatory. Taki obowiązek nakłada ustawa o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r.

Artykuł 36 ustawy o działalności leczniczej nakłada na placówki medyczne obowiązek  zaopatrzenia pacjentów  "w znak identyfikacyjny, który będzie zawierał informacje pozwalające na ustalenie imienia i nazwiska oraz daty urodzenia pacjenta, uniemożliwiający identyfikację pacjenta przez osoby nieuprawnione" - czytamy w ustawie.

Określenie "uniemożliwiające identyfikację" przez osoby postronne zakłada kodowanie tych danych. Jest to możliwe w różny sposób - najprostszym są powszechnie stosowane dzisiaj kody kreskowe.

Tak naprawdę do dzisiaj nie wiadomo w jaki sposób zapisy art. 36 mają być interpretowane bo choć w ostatnim paragrafie tego artykułu (nr 6) czytamy - minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia - warunki, sposób i tryb zaopatrywania pacjentów w znaki identyfikacyjne, sposób postepowania w razie stwierdzenia braku znaków identyfikacyjnych pacjentów szpitala - to do dzisiaj takie rozporządzenie, nawet jego projekt, nie ujrzał światła dziennego.

Jak zapewnia Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka resortu zdrowia, projekt rozporządzenia dotyczący tych przepisów ma zostać wkrótce skierowany do konsultacji społecznych.

Jakie koszty będą musiały ponieść szpitale w związku z wypełnieniem wymogów narzuconych przez ustawę? Czy rzeczywiście są one tak olbrzymie, że szpitale będą miały kłopoty ze sprostaniem tym wymogom? Redakcja portalu rynekzdrowia.pl postanowiła to sprawdzić.

Koszt zakupu drukarki etykiet z kodem paskowym (gdzie można zawrzeć wiele danych) - mogącej drukować dziennie kilka tysięcy etykiet to około 1600 zł (netto). Natomiast koszt czytników stacjonarnych mieści się w przedziale od 220 do 400 zł. Zakup czytnika bezprzewodowego to koszt ok. 1300 zł.

Idealnym rozwiązaniem dla szpitalnych pacjentów byłyby opaski z kodem kreskowym. Koszty zakupu drukarek, zadrukowujących opaski byłyby jednak dużo większe - ok 630 euro.

Jak zapewnia portal rynekzdrowia.pl Karolina Stefanek z firmy ASKA - systemy automatycznej identyfikacji, zakupy zwłaszcza grupowe mogłyby znacznie obniżyć koszty poszczególnych urządzeń.

- Przy zakupie drukarki do nadruku na paskach można uzyskać rabat ok. 10 -15 proc., a gdyby w grę wchodził zakup większej ich ilości rabat byłby z pewnością jeszcze większy - mówi Stefanek.

To kwestia zakupu sprzętu. A jak wygląda eksploatacja? Koszt wydruku jednego identyfikatora (5 x 3 cm) to 1 grosz. Można też pójść na skróty -  samoprzylepne identyfikatory, wydrukowane na własnej drukarce etykiet można naklejać na zakupionych np. opaskach winylowych. Przy zakupie tych ostatnich, w ilości od tysiąca do 10 tys. sztuk, koszt jednej wynosi ok. 50 gr.

Ceny opasek innego typu - np. Tyvek 1 (wodoodporne, mocne, wyposażone w system uniemożliwiający przekazanie ich komuś innemu) to koszt za sztukę poniżej 13 groszy.

Jak widać, dostosowanie się placówek medycznych do wymogów ustawy będzie kosztować. Inna sprawa czy system identyfikacji pacjentów i personelu będzie sprzęgnięty z całym systemem informatycznym szpitala. Gdyby tak miało być wówczas rzeczywiście byłyby to już spore koszty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH