Ochrona zdrowia coraz mniej publiczna

Niepubliczne placówki zdominowały podstawową opiekę zdrowotną, stomatologię i rehabilitację. Obecnie prywatne firmy wchodzą w świadczenia specjalistyczne i walczą o kontrakty z Funduszem.

Według krajowego rejestru zakładów opieki zdrowotnej w Polsce działają 17 754 placówki medyczne. 87 proc. spośród to lecznice prywatne. Na koniec września 2010 roku na rynku usług zdrowotnych działało zaledwie 2331 publicznych ZOZ-ów (szpitale, ambulatoria, jednostki badawczo-rozwojowe, zakłady budżetowe).

Prywatni świadczeniodawcy praktycznie zdominowali podstawową opiekę zdrowotną, leczenie stomatologiczne oraz świadczenia z zakresu rehabilitacji. Mają 90 proc. rynku. Coraz odważniej wchodzą też w specjalistyczne i drogie usługi – dotychczasową domenę publicznych szpitali. Rocznie na świadczenia komercyjne Polacy wydają 28 mld zł.

W samej tylko Warszawie trzy duże firmy medyczne specjalizujące się w opiece abonamentowej postawiły w ostatnim czasie na świadczenia specjalistyczne. Do Enel-Med, który jako pierwszy uruchomił szpital, dołączył w 2009 Medicover, a następnie Lux Med. Medicover działał na początku bez podpisanej umowy z NFZ, bazując wyłącznie na pacjentach komercyjnych. W br. zawarł jednak kontrakt z Funduszem na usługi kardiologiczne.

Enel-Med ma kontrakt o wartości przekraczającej 14,5 mln zł na świadczenia szpitalne z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, neurochirurgii, ortopedii i traumatologii narządów ruchu, okulistyki i otolaryngologii. Szpital Enel-Med w Warszawie przy ul. Gilarskiej to najbardziej rentowny segment działalności spółki.

– Przychody naszego szpitala opieramy w połowie na kontrakcie z NFZ i w połowie na usługach komercyjnych. Ale jego potencjał został już wykorzystany. Dlatego planujemy budowę nowej lecznicy w centrum Warszawy. Jeśli wszystko się powiedzie od strony formalnej, zakończymy przedsięwzięcie już w 2011 roku – zapowiada Adam Rozwadowski, prezes CM Enel-Med. Spółka planuje też budowę ośrodków i rozwój usług z zakresu diagnostyki obrazowej i teleradiologii.

Już od dawna z pieniędzy z NFZ korzystają też np. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, które oferują wysokospecjalistyczne świadczenia kardiologiczne. Mają swoje placówki w kilku miastach, współpracują też z publicznymi szpitalami.

Jak informują wojewódzkie oddziały NFZ, w prawie każdym regionie pojawiają się niepubliczni oferenci, którzy chcą świadczyć usługi szpitalne. Tylko w tym roku Fundusz zakontraktował świadczenia na 56,4 mld zł, w tym na świadczenia szpitalne 23,1 mld zł. Jest więc o co walczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH