Obietnice oferentów, kontrole płatnika, czyli martwe dusze i inne kontraktowe fikcje

Naciąganie danych, celowe wprowadzanie płatnika w błąd, dopisywanie w ofertach złożonych NFZ nazwisk specjalistów, którzy w rzeczywistości nie podjęli pracy w placówkach, realizujących umowy na świadczenie usług - czy wyniki kontroli Funduszu w Małopolsce ujawnią nadużycia podczas ostatniego kontraktowania w regionie, a w rzeczywistości w całej Polsce?

Kontrola prowadzona przez płatnika ujawniła w Małopolsce przypadki podawania innych nieprawdziwych danych.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ o szczegółach kontroli nie chce teraz informować, ponieważ placówki, które wzięto pod lupę mogą się jeszcze odwołać i złożyć wyjaśnienia.

- Do czasu całkowitego zakończenia kontroli - właśnie ze względu na świadczeniodawców - nie możemy szczegółowo omówić wyników. Zapewne będzie to możliwe na początku kwietnia - informuje portal rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego OW NFZ.

Niemniej jednak przecieki, jakie za sprawą "Dziennika Polskiego" już teraz dotarły do opinii publicznej wskazują, że część placówek z kontraktami nie jest przygotowanych do leczenia pacjentów. Główny powód to brak kadry medycznej.

Z kontraktem, ale bez lekarzy
Jolanta Pulchna przestrzega, że jest za wcześnie na formułowanie generalnego wniosku, iż świadczeniodawcy fałszowali dokumentację, by otrzymać kontrakt. Potwierdza jednak, że w niektórych placówkach stwierdzono uchybienia polegające m.in. na niezgodności harmonogramu i wykazu lekarzy ze stanem rzeczywistym - czasu pracy, sprzętu, prowadzonej dokumentacji.

- Sprawdzeniu, czy nie doszło do nadużyć ma służyć kontrola - mówi rzecznik i dodaje, że konsekwencje, które mogą mieć miejsce w razie stwierdzenia nieprawidłowości to kary umowne i zwrot nienależnych środków, przy czym ta ostatnia sankcja dotyczy głównie przypadku umów na leczenie szpitalne.

Małopolski oddział NFZ od początku roku przeprowadził 43 kontrole, w tym 7 planowych, 32 doraźne i 4 koordynowane, czyli zlecane przez centralę NFZ. Sprawdzano placówki realizujące umowy w różnych rodzajach świadczeń: leczenie szpitalne (8), ambulatoryjna opieka specjalistyczna (26), rehabilitacja (3), stomatologia (3), podstawowa opieka zdrowotna (2), psychiatria (1).

Badano zarówno placówki, które otrzymały kontrakt po raz pierwszy, jak i te, które już wcześniej realizowały umowy z NFZ - z Krakowa i z powiatów, m.in. tarnowskiego, nowotarskiego, krakowskiego, gorlickiego, brzeskiego.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH