Ani Narodowy Fundusz Zdrowia, ani Ministerstwo Zdrowia nie prowadzą statystyk dotyczących leczenia w Polsce cudzoziemców. Nie wiemy też ile ono ogólnie nas kosztuje. To poważny problem wielu szpitali, których zadłużenie jest częściowo spowodowane nieuiszczeniem przez pacjentów z zagranicy stosownych opłat.

Zdarza się, iż ze względu na koszty egzekucji szpitale rezygnują z dochodzenia należności. W innych europejskich krajach takie dane są gromadzone. Przykładowo w Czechach tego typu długi do końca 2008 r. przekroczyły kwotę 44,5 mln koron. Podobnego monitoringu nie prowadzą polskie służby medyczne - podaje Nasz Dziennik.

- Ministerstwo Zdrowia nie posiada kompletnych danych dotyczących kwot zadłużenia za udzielanie pomocy nieubezpieczonym cudzoziemcom – mówi gazecie Aleksandra Smolińska, naczelnik wydziału prasy i monitoringu mediów w MZ. Dodaje, że do resortu zdrowia docierają jedynie „wyrywkowe sygnały od ZOZ-ów, które nie były w stanie uzyskać należnej zapłaty".

Danych o zadłużeniu obcokrajowców nie posiada również Narodowy Fundusz Zdrowia. Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ informuje, że Fundusz dysponuje danymi jedynie o wzajemnym obrocie między Polską a krajami Unii Europejskie. Jak tłumaczy, NFZ podpisując umowę z konkretnym ośrodkiem uwzględnia jedynie osoby uprawnione do leczenia z tytułu posiadania ubezpieczenia.

Kiedy okazuje się, że obcokrajowiec nie jest ubezpieczony, szpital może zwrócić się do ambasady państwa, którego obywatelem jest pacjent o pomoc w rozwiązaniu kwestii finansowej za jego leczenie. Problemu nie ma, gdy pacjenci zagraniczni przedstawili Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na podstawie której szpital rozlicza się z NFZ w związku z udzieleniem im pomocy medycznej.

Wygląda na to, że póki co prawo polskie w ogóle nie rozwiązje problemu finansowania pomocy medycznej dla obcokrajowców. A wiadomo, że pomocy odmówić nie można. To z kolei pociąga za sobą kolejne konsekwencje - pisze Nasz Dziennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH