OZZPiP: zbliża się 12 maja - pielęgniarki przygotowują się do protestów Fot. Archiwum

OZZPIP przypomina, że we wtorek (12 maja) w całym kraju pielęgniarki podejmą różne formy akcji protestacyjnych informujących społeczeństwo o realizacji postulatów zgłaszanych przez środowisko pielęgniarek i położnych, w tym też strajki ostrzegawcze.

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, takie działanie jest zgodne z ustawą o przeprowadzeniu jednorazowego i maksymalnie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, jeżeli przebieg postępowania mediacyjnego uzasadnia ocenę, że nie doprowadzi ono do rozwiązania sporu.

Dzień zapowiedzianego strajku nie może przypadać przed upływem 14 dni od dnia zgłoszenia sporu. W zakładach pracy, w których strajku tego dnia nie będzie, planowane są inne formy protestu takie jak pikiety, zebrania i akcje informujące.

Jak deklaruje OZZPiP, celem nie jest pozostawienie pacjenta bez opieki, ale pokazanie, że sytuacja zawodowa pielęgniarek i położnych w Polsce jest dramatyczna. Zaplanowane i skutecznie realizowane różne formy protestów są wynikiem braku reakcji ze strony rządu na pozycję tych grup zawodowych.

Głównymi żądaniami są: określenie niezbędnej liczby pielęgniarek i położnych na poszczególnych oddziałach przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych z NFZ w celu zapewnienia bezpieczeństwa pielęgniarkom i położnym oraz pacjentom oraz wzrost wynagrodzenia pielęgniarki i położnej jako niezbędnego czynnika powstrzymującego emigrację, odejście od wykonywania zawodu i zachętę dla młodych osób do podjęcia studiów pielęgniarskich i położniczych.

Kolejne cele to zmniejszenie obciążenia pielęgniarki i położnej pracą administracyjną i inną, która nie jest przypisana do jej zawodu na rzecz bezpośredniej pracy przy pacjencie, a także zabezpieczenie czasu pracy pielęgniarki i położnej w jednostkach ochrony zdrowia poprzez umowy o pracę będące gwarancją ciągłości opieki nad pacjentem.

Jeśli działania podjęte 12 maja nie przyniosą założonych efektów, harmonogram działań związku przewiduje podjęcie strajku generalnego we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH