OZZPiP: w przyszłym tygodniu pikiety pielęgniarek w całej Polsce Fot. Archiwum

W środę (22 kwietnia) na terenie całego kraju odbędą się pikiety pielęgniarek, które domagają się m.in. podwyżek o 1500 zł oraz systemowego zapewnienia należytej obsady dyżurów pielęgniarskich. W maju możliwy jest strajk ostrzegawczy - zapowiada OZZPiP.

Jak wskazała w poniedziałek przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz, w środę 22 kwietnia akcje protestacyjne będą miały miejsce na terenie wszystkich województw. O ich formie mają zdecydować poszczególne regiony OZZPiP.

- Będą billboardy, plakaty, ulotki. Specyfika każdego regionu jest inna i każdy region po swojemu dopracowuje formę pikiety - dodała przewodnicząca.

Pytana o postulaty pielęgniarek i położnych podkreśliła, że głównym jest wpisanie pielęgniarki do systemu świadczeń zamawianych przez NFZ (na podobnych zasadach jak w przypadku lekarzy) - celem zapewnienia należytej obsady na dyżurach pielęgniarskich.

- Zdarza się, że pielęgniarka ma na dyżurze 30 pacjentów i nie jest w stanie wywiązać się z zadań. W związku z tym oczekujemy aby określono, ile pielęgniarek powinno być na dyżurze, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i zabezpieczyć wykonanie świadczeń medycznych - wyjaśniła.

Kolejne postulaty dotyczą zmniejszenia obciążenia pielęgniarek i położnych pracą administracyjną, która nie jest przypisana do ich zawodu, a także zabezpieczenia ich czasu pracy w jednostkach ochrony zdrowia poprzez umowy o pracę, które - jak oceniła Dargiewicz - są gwarancją ciągłości opieki nad pacjentem.

Pielęgniarki chcę też podwyżki w wysokości 1500 zł. Zdaniem przewodniczącej OZZPiP jest to warunek powstrzymania emigracji i odchodzenia od wykonywania zawodu. Jej zdaniem podwyżka tej wysokości będzie też zachętą do studiowania na wydziałach pielęgniarsko-położniczych, bo dziś nie ma zainteresowania tym kierunkiem studiów.

Harmonogram działań OZZPiP, poza majowym strajkiem ostrzegawczym, zakłada strajk generalny we wrześniu.

 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH