Sprawa wynagrodzeń lekarzy rezydentów i specjalistów, od momentu wprowadzenia nowych stawek przez Ministerstwo Zdrowia dla tych pierwszych, zwłaszcza w dziedzinach deficytowych, wzbudza ogromne emocje w środowisku lekarskim.

OZZL zapowiadało, że będzie podejmował konkretne działania, których celem byłoby zachowanie odpowiednich proporcji zarobków pomiędzy uczącymi się dopiero a specjalistami. Otrzymaliśmy w tej sprawie komunikat, który publikujemy poniżej.

„Prezydium Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwraca się do wszystkich koleżanek i kolegów o nadsyłanie na adres Zarządu Krajowego OZZL informacji o tym gdzie, w jakim szpitalu lub innym zakładzie opieki zdrowotnej płace zasadnicze lekarzy specjalistów są mniejsze lub niewiele większe od najwyższej płacy rezydenta.

W praktyce chodzi nam o takie miejsca, gdzie płaca zasadnicza lekarza specjalisty nie przekracza 4400 złotych. Po uzyskaniu takich informacji zorganizujemy zjazd przedstawicieli tych wszystkich zakładów oraz ZK OZZL celu ustalenia metody i kalendarza wspólnych działań, które spowodują, że płace zasadnicze specjalistów w stosunku do płacy zasadniczej lekarzy - rezydentów ukształtują się w odpowiedniej proporcji.

Monopol jednego płatnika (NFZ) w publicznej służbie zdrowia, narzucającego określone ramy finansowe wszystkich szpitalom powoduje, że działania lekarzy będą skuteczne tylko wtedy, gdy będą obejmować większą ilość szpitali (jak strajki w roku 2006 i 2007) i stworzą odpowiedni „monopol” pracowników.

Preferowanym sposobem działania będzie wypowiedzenie dotychczasowych umów o pracę przez specjalistów we wszystkich tych szpitalach (i innych zoz-ach), gdzie płace są niższe lub niewiele wyższe niż wynagrodzenie rezydentów i złożenie oferty zatrudnienia na nowyh warunkach, które ustalimy podczas zebrania przedstawicieli wszystkich zainteresowanych zakładów.

Czekamy na powyższe zgłoszenia do 30 września 2009 r.”

Komunikat, w imieniu Prezydium Zarządu Krajowego OZZL, podpisał Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH