OZZL ws. czasu pracy lekarzy Fot. archiwum

Na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy opublikowany został komunikat informujący, że 17 kwietnia Związek przyjął stanowisko dotyczące dyżurów medycznych, pełnionych przez lekarzy, zwłaszcza w kontekście głośnej i niezwykle kontrowersyjnej Uchwały Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 06 listopada 2014 r.

"Zarząd Krajowy OZZL stwierdza, że Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 06 listopada 2014 roku, uznająca, iż godziny dyżuru medycznego mogą „dopełniać” normalne godziny pracy, których lekarz nie był w stanie wypracować w związku z przepisami dyrektywy UE o czasie pracy (i czasie odpoczynku), zmienia - de facto - rzeczywistą definicję dyżuru medycznego i podważa sens jego istnienia. Powoduje również, iż wynagrodzenie za tę samą pracę wykonywaną przez lekarza w czasie dyżuru jest zróżnicowane w zależności od sposobu potraktowania dyżuru przez pracodawcę (czy zaliczył on część dyżuru do „normalnych” godzin pracy czy nie)" - czytamy w komunikacie.

ZK OZZL postanowił wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o uznanie, iż przepisy o dyżurze medycznym (art. 95 ustawy o działalności leczniczej) rozumiane w sposób, jaki przedstawił Sąd Najwyższy w w/w uchwale, są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości (art.32 Konstytucji RP0).

Ponadto OZZL postanowił wystąpić do Ministra Zdrowia z wnioskiem o wykreślenie przepisów o dyżurze medycznym i o objęcie lekarzy powszechnie obowiązującymi przepisami o czasie pracy, z pracą nie przekraczającą, w szczególnych przypadkach, 12 godzin w ciągu doby.

"Rozwiązanie takie uprości zasady rozliczania czasu pracy lekarzy i będzie miało istotne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa chorych. Chorzy mają bowiem prawo do wypoczętego lekarza !" – napisano w komunikacie.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH