Trudno pozytywnie oceniać rządowy program "Ratujemy polskie szpitale" - oświadczył w środę (18 lutego) Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

„Przekształcenie szpitali w spółki handlowe - samo w sobie - jest rzeczą dobrą i potrzebną, ale niewystarczającą, aby poprawić funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Co więcej, może być niekorzystne, gdy nie będzie innych koniecznych elementów reformy“ - napisał przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel w wydanym oświadczeniu.

Według niego konieczne jest dopasowanie poziomu finansowania lecznictwa do rzeczywistych kosztów świadczeń zdrowotnych, co wymaga stworzenia koszyka świadczeń gwarantowanych, uwzględniającego współpłacenie przez pacjentów za część świadczeń oraz zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia ze środków publicznych. Trzeba także wprowadzić rzetelną metodologię wyceny świadczeń refundowanych i zrezygnować z ich limitowania i konkursu ofert.

„Samo przekształcenie szpitali w spółki może być niekorzystne. Może bowiem powstać sytuacja, że szpitale będą unikać udzielania potrzebnych, ale zbyt nisko wycenionych (przez NFZ) świadczeń zdrowotnych, albo że niezagrożone konkurencją szpitale - spółki będą uzyskiwać dochód kosztem jakości świadczeń (np. przez zwalnianie niezbędnego personelu medycznego). Możliwe jest również, że szpitale-spółki należące do samorządów terytorialnych będą zmuszone realizować narzucone, niekorzystne kontrakty, co doprowadzi je do bankructwa lub obciąży samorząd lokalny kosztami niedofinansowania ochrony zdrowia w kraju“ - podkreśla Bukiel.

Program, który przyjęła Rada Ministrów, zakłada wsparcie finansowe dla samorządów, które zdecydują się przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. Ma on obowiązywać w latach 2009-2011. Teraz jego projekt trafi do konsultacji społecznych.

Jest to tzw. plan B, który powstał po zawetowaniu w listopadzie ub. roku przez prezydenta trzech z sześciu ustaw zdrowotnych, m.in. ustawy zakładającej obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH