Jeżeli nie zostaną zagwarantowane płace minimalne dla lekarzy na okres 4 lat przy przekształcaniu szpitali w spółki prawa handlowego, to Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy podejmie podczas zjazdu krajowego w październiku br. odpowiednie kroki

Minimalna płaca według OZZL miałaby być zgodna z dotychczasowymi postulatami płacowymi związku czyli lekarz z II stopniem specjalizacji powinien zarabiać 3 średnie krajowe, lekarz z I stopniem specjalizacji-2,5 średniej krajowej, a lekarz bez specjalizacji – dwie średnie krajowe. Związek zastrzega jednak, że są to kwoty do negocjacji.

– Związek nie poprze też reformy ochrony zdrowia, jeżeli będzie ona polegała jedynie na przekształceniu szpitali w spółki. W naszej ocenie jest to niewystarczające – mówił dr Bukiel.

Według OZZL, oprócz przekształcenia szpitali w spółki należy dopasować poziom finansowania do faktycznych kosztów gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, co wymaga znowu stworzenia koszyka świadczeń gwarantowanych, który uwzględni współpłacenie przez pacjentów za część świadczeń, a także zwiększenia nakładów ze środków publicznych, tak aby dopłaty nie były zbyt duże.

Związkowcy postulują również o rezygnację z limitowania świadczeń refundowanych oraz konkursu ofert i wprowadzenie zasady, że to pacjent wybiera gdzie się leczy, a płatnik refunduje to leczenie po to żeby zmusić szpitale do konkurowania o pacjenta.

– Jeżeli ceny świadczeń będą zaniżone to szpitale-spółki upadną. Będą unikać udzielania świadczeń deficytowych, co spowoduje brak pomocy medycznej dla chorych. Będą zwalniać lub obniżać pensje potrzebnym pracownikom, co pogłębi braki personelu medycznego i jeszcze zmniejszy dostępność do leczenia – ostrzegał przewodniczący OZZL.

Związek przestrza też przed chaosem i niepokojem społecznym, do którego może dojść po wprowadzeniu niekompletnej reformy, czyli tylko przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH