Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy sprzeciwia się decyzji NFZ przewidującej, że w tym roku kwota rocznego kontraktu, zawartego ze świadczeniodawcami w ramach ambulatoryjnej specjalistycznej opieki zdrowotnej będzie rozliczana odrębnie za pierwsze i drugie półrocze.

– To znaczy, że świadczenia wykonane w pierwszej połowie roku nie będą mogły być zaliczone do przyznanego limitu rocznego, jeżeli przekroczą limit półroczny i nie będą opłacone przez Fundusz (nawet jeżeli limit roczny nie zostanie przekroczony!) – czytamy w oświadczeniu OZZL.

Związkowcy uważają, że taki sposób rozliczania kontraktu „bardzo utrudnia organizację funkcjonowania przychodni i uderza zarówno w świadczeniodawców jak i pacjentów.”

OZZL przypomina, że „pierwsza i druga połowa roku różnią się bowiem bardzo od siebie, jeśli chodzi o popyt na ambulatoryjne świadczenia zdrowotne. W drugiej połowie przez dwa miesiące jest sezon urlopowy, a pod koniec roku – świąteczny. W tych okresach liczba osób korzystających z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej wyraźnie się zmniejsza.”

„Dlatego naturalną praktyką jest, że przychodnie tak rozdzielają przyznane im przez NFZ limity, iż w pierwszej połowie roku ilość udzielanych świadczeń jest większa, a w drugiej mniejsza. W ten sposób nadrabia się również straty w przychodach za okres urlopowy lekarzy i innego personelu” – argumentuje OZZL.

Zdaniem związku „wydaje się, że jedynym celem półrocznego rozliczania jest chęć zaoszczędzenia przez NFZ pieniędzy, które Fundusz musiałby zapłacić za wszystkie świadczenia wykonane w pierwszym półroczu ( i rozliczone przez świadczeniodawców w skali całego roku).”

Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o spowodowanie – w ramach sprawowanego nadzoru – aby NFZ wycofał się z półrocznego rozliczania kontraktu w roku 2009.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH