Przekształcenie szpitali w spółki handlowe jest - samo w sobie - krokiem właściwym, ale musi być uzupełnione także innymi zmianami, aby przyniosło pozytywne skutki dla pacjentów i innych uczestników systemu opieki zdrowotnej. Program rządowy tych zmian nie przewiduje - informuje OZZL w oświadczeniu.

Według Związku proponowane przez rząd zmiany w ochronie zdrowia są niekompletne. Konieczne jest bowiem dopasowanie poziomu finansowania lecznictwa do rzeczywistych kosztów świadczeń zdrowotnych. W ocenie OZZL wymaga to stworzenia koszyka świadczeń gwarantowanych uwzględniającego współpłacenie przez pacjentów za część świadczeń oraz zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia ze środków publicznych.

Związek postuluje także rezygnację z limitowania świadczeń refundowanych i tzw. konkursu ofert, a w to miejsce wprowadzenie zasady, że pacjent wybiera, gdzie się leczy, a płatnik płaci określoną kwotę refundacji za to leczenie. Według OZZL zmusi to szpitale do konkurowania o pacjenta.

- Bez wprowadzenia tych zmian, samo przekształcenie szpitali w spółki może być niekorzystne. Może bowiem powstać sytuacja, że szpitale będą unikać udzielania potrzebnych, ale zbyt nisko wycenionych świadczeń zdrowotnych albo, że niezagrożone konkurencją szpitale - spółki będą uzyskiwać dochód kosztem jakości świadczeń (np. przez zwalnianie niezbędnego personelu medycznego) - głosi oświadczenie OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH