OZZL o wyrokach Sądu Najwyższego ws. płacenia za dyżury

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wyjaśnia kwestię różnych wyroków Sądu Najwyższego dotyczących płacenia za tzw. ''zejścia po dyżurze''.

Jak przypomina Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, znaczna część lekarzy dyżurujących  i uzyskujących czas wolny po dyżurze (11 godzin bezpośrednio po dyżurze), co wynika z unijnej dyrektywy o czasie pracy, nie wypracowuje przez to podstawowego wymiaru czasu pracy. W takiej sytuacji niektórzy dyrektorzy ''zaliczali'' godziny dyżurowe do ''brakujących'' godzin czasu podstawowego, czyli w istocie za te godziny dyżurowe płacili mniej niż za pozostałe ''normalne'' godziny dyżurowe.

Sprawa trafiła do sądu z powództwa lekarzy, dochodząc dwukrotnie do Sądu Najwyższego. Dwa razy SN przyznał rację lekarzom, uznając, że dyrektorzy szpitali nie mogą zaliczać lekarzowi części godzin dyżurowych do normalnych godzin pracy, gdy lekarz nie wypracował normy czasu pracy z powodu ''zejścia po dyżurze''.

Niedawno sprawa trafiła trzeci raz do SN, który tym razem orzekł dokładnie odwrotnie. Niektórzy dyrektorzy szpitali  uznali że ten wyrok SN jest wystarczającym uzasadnieniem dla niepłacenia za część godzin odpoczynku po dyżurze. Stało się to nawet w tych szpitalach, gdzie dotychczas lekarze byli właściwie wynagradzani.

Wobec powyższego ZK OZZL przypomina, że wyrok SN w składzie trzech sędziów nie oznacza, że jest to powszechnie obowiązująca wykładnia prawa. Wyrok ten ma zastosowanie tylko i wyłącznie do rozpatrywanego przypadku i nie może być "rozciągany” na inne przypadki.

Więcej: www.ozzl.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH