OZZL o szpitalnych spółkach: tam będzie mniej personelu medycznego

Po wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej szpitale będą musiały drastycznie zmniejszyć liczebność personelu medycznego - uważa szef OZZL.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 grudnia Krzysztof Bukiel mówił, że rządowy projekt „powszechnego przekształcenia szpitali w spółki handlowe, przy pozostawieniu bez zmian pozostałych elementów i mechanizmów funkcjonowania publicznej służby zdrowia” jest możliwy do zrealizowania, pod warunkiem stworzenia „szpitali samoobsługowych”, w których liczba pracowników mogłaby być maksymalnie zredukowana.

– Wtedy szpitale-spółki mogłyby funkcjonować i nie upaść pomimo niskich nakładów na lecznictwo i monopolu NFZ. Warunkiem powodzenia tej idei jest wyposażenie wszystkich obywateli RP w zestawy do samoleczenia. Znajdują się one w sprzedaży już od dawna, ale popyt na nie był, jak dotąd, niski, bo w społeczeństwie pokutuje wciąż archaiczny przesąd, że w szpitalu powinni być zatrudnieni lekarze, co tylko niepotrzebnie zwiększa koszty – ironizował Bukiel.

Według szefa OZZL, szpitale-spółki będą „ułomne”, bowiem „nie będą one miały wpływu na swoje przychody, a jedynie na koszty”.

– Stanie się tak dlatego, że szpitale muszą akceptować takie ceny za świadczenia zdrowotne, jakie podyktuje im NFZ, nawet jeżeli są one niższe niż niezbędne koszty. Muszą też dostosować się do limitu świadczeń narzuconego przez Fundusz. To tak, jakby spółka produkująca samochody musiała sprzedawać je w ilościach ustalonych przez urzędników, po cenach niższych niż koszty, a – mimo wszystko – nie zbankrutować – mówił Bukiel.

Zaznaczył, że w takiej sytuacji szpitale, aby nie upaść, będą musiały zmniejszyć drastycznie liczebność personelu medycznego, bo jest to jedyny sposób istotnej redukcji kosztów. W ocenie szefa OZZL musi to doprowadzić do obniżenia jakości leczenia i zagrożenia bezpieczeństwa pacjentów.

W jego opinii, przekształcenie szpitali w spółki ma sens, jest potrzebne i korzystne, ale tylko wtedy, gdy jednocześnie zmieni się inne elementy i mechanizmy funkcjonowania publicznej służby zdrowia tak, aby szpitale–spółki stały się prawdziwymi rynkowymi przedsiębiorstwami, konkurującymi o pacjentów i o pieniądze, które za nimi idą.

– Aby tak się stało, konieczne jest zrezygnowanie z limitowania świadczeń przez NFZ i wprowadzenie cen rynkowych albo przynajmniej takich, które uwzględniają wszystkie niezbędne koszty, łącznie z godziwym wynagrodzeniem dla personelu medycznego – podkreślał Bukiel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH