OZZL o odwołaniu Paszkiewicza: decyzja słuszna, ale to na razie niewiele zmienia

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z aprobatą przyjmuje decyzję Premiera RP o odwołaniu ze stanowiska prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza - czytamy w komunikacie nadesłanym przez OZZL.

Jak argumentują związkowcy, decyzja była uzasadniona, bo prezes Funduszu złamał prawo, umieszczając w umowach na wypisywanie recept refundowanych, zawieranych na podstawie ustawy o refundacji leków, takie zapisy o karach umownych, które zostały z tej ustawy wykreślone przez Sejm, a więc uznane za niewłaściwe i niedopuszczalne.

- Prezes NFZ postawił się w ten sposób ponad ustawodawcę i doprowadził do ponownego zaostrzenia konfliktu z lekarzami i świadczeniodawcami oraz naraził pacjentów na utratę możliwości skorzystania przez nich z refundacji leków, do której mają prawo - ocenia zarząd OZZL.

Jednak sama zmiana na stanowisku prezesa NFZ nie rozwiąże powyższych problemów. Konieczna jest zmiana tych decyzji odwołanego prezesa, które doprowadziły do konfliktu i niepokojów społecznych.

OZZL oczekuje, że zostaną podjęte następujące działania:

1. Wykreślenie ze wzoru umowy upoważniającej do wypisywania recept refundowanych tych kar, które zostały wykreślone przez sejm z ustawy refundacyjnej oraz tych, które nie odpowiadają istocie kar umownych, ale stanowią - niedopuszczalne w umowie cywilno-prawnej - quasi-sankcje administracyjne (wg określenia Rzecznika Praw Pacjenta w liście do Ministra Zdrowia);

2. Wykreślenie z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych zawieranych przez NFZ ze świadczeniodawcami takich samych kar, jak wymienione wyżej i z tego samego powodu;

3. Podjęcie rozmów ze Sztabem Kryzysowym” powołanym przez organizacje lekarskie, w sprawie nowego, zgodnego z prawem, brzmienia zapisów o karach umownych w umowach upoważniających do wypisywania recept refundowanych przez lekarzy prywatnie praktykujących i w umowach o udzielanie świadczeń zdrowotnych podpisywanych przez NFZ ze świadczeniodawcami."

Jak czytamy w komunikacie, wszystkie w/w działania leżą w kompetencjach prezesa NFZ i mogą być podjęte przez nowego prezesa natychmiast po objęciu stanowiska. Niepodjęcie powyższych działań spowoduje, że akcja protestacyjna ogłoszona przez porozumienie organizacji lekarskich obejmujące: samorząd lekarski, OZZL, Porozumienie Zielonogórskie, Polską Federację Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków - odbędzie się zgodnie z zapowiedzią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH