OZZL: lekarze są zmuszani do pracy ponad siły

Niedawny, nagłośniony przez media przypadek śmierci lekarza podczas pełnienia kilkudniowego dyżuru pokazuje, że przepracowanie lekarzy w Polsce jest problemem realnym - czytamy w oświadczeniu Zarządu Krajowego OZZL.

W ocenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy jest wiele powodów takiego stanu rzeczy, z których podstawowym jest skrajny niedobór lekarzy. Ci, którzy pracują są zmuszani - różnymi sposobami - do pracy ponad siły. Głównym sposobem jest - odziedziczona po PRL i prowadzona przez kolejne rządy RP - "polityka" wynagradzania lekarzy.

Ta polityka, w opinii OZZL, zakłada, że wynagrodzenie podstawowe lekarza musi być niskie, aby skłonić go do dorabiania. Dopiero gdy lekarz pracuje dodatkowo, np. pełniąc wiele dyżurów w miesiącu, jego zarobki mogą zbliżyć się do płacy podstawowej innych porównywalnych zawodów.

Praktykom nadmiernego wykorzystywania pracy lekarzy nie zapobiegło objęcie ich przepisami unijnej dyrektywy o czasie pracy, która przewiduje maksymalnie 48 godzinny tydzień pracy wraz z ewentualnymi nadgodzinami. Dyrektywa ta jest omijana przez zatrudnianie lekarzy w szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zdaniem związku oczywiste jest, że przepracowani lekarze stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i swoich pacjentów.

Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się do Minister Zdrowia z prośbą o spotkanie w gronie zainteresowanych środowisk: przedstawicieli OZZL, samorządu lekarskiego i ministerstwa zdrowia, aby znaleźć rozwiązanie problemu przepracowania lekarzy w Polsce. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH