Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy

– To propozycje idące w dobrym kierunku – powtarza dziennikarzom Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

Przypomnijmy, że kilka lat temu Związek stworzył projekt pt. „Racjonalny system opieki zdrowotnej”, w którym przewidywano m.in. rozwiązania mające sprzyjać zrównaniu praw podmiotów publicznych i prywatnych na rynku medycznym, realnej konkurencji między świadczeniodawcami oraz wprowadzeniu dojrzałego systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Nic zatem dziwnego, związkowców z OZZL zaniepokoiła ostra krytyka poczynań resortu zdrowia oraz posłów rządzącej koalicji w sejmowej komisji zdrowia, ze strony opozycji – PiS i SdPl.

OZZL zaapelował więc do polityków wszystkich opcji „aby z reformy ochrony zdrowia nie czynili pola dla doraźnych politycznych rozgrywek". Jak zaznaczono w przesłanym PAP oświadczeniu, „dotyczy to zwłaszcza postawy partii opozycyjnych wobec problemu prywatyzacji szpitali”.

„Nieuzasadnione i kłamliwe jest twierdzenie, że prywatny szpital oznacza odpłatne leczenie, a prywatyzacja szpitali oznacza podział pacjentów na bogatych, którzy będą leczeni i biednych, pozbawionych pomocy medycznej. Odpłatność za leczenie zależy od tego, czy jest ono refundowane ze środków publicznych, a nie od formy własnościowej szpitala” - podkreślono w oświadczeniu.

Zaznaczono również, że podobnie jest w przypadku aptek, odpłatność za leki zależy od stopnia ich refundacji, a nie od tego, czy apteka jest prywatna czy państwowa.
„Zamiast prowadzić populistyczną propagandę przeciwko prywatyzacji szpitali, politycy powinni raczej zastanowić się nad tym, jak wprowadzić inne elementy reformy ochrony zdrowia, które muszą być wprowadzone łącznie z prywatyzacją szpitali” - dodali przedstawiciele ZK OZZL.

18 lipca Lech Wałęsa wysłał faks do premiera Donalda Tuska, w którym prosi o zorganizowanie spotkania ze związkowcami.

– Od kilku miesięcy nie możemy się doprosić o spotkanie z premierem. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do byłego prezydenta” – powiedział Gazecie Wyborczej przewodniczący Krzysztof Bukiel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH