OZZL instruuje: jak wykorzystać przekształcenie, by poprawić sytuację lekarzy

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy apeluje do pracowników przekształcanych szpitali, by ci zrezygnowali wszyscy razem w tym samym terminie z pracy w nowej spółce i uzależnili ponowne zatrudnienie od spełnienia przez pracodawcę określonych warunków.

W liście skierowanym do lekarzy OZZL stwierdza, że pracownicy przekształcanych szpitali mają prawo do rozwiązania umowy o pracę ze spółką - bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem (art. 23'§ 4 kodeksu pracy). Zdaniem OZZL, dla wyegzekwowania przepisy wystarczy, aby lekarze zatrudnieni w przekształcanych szpitalach zrezygnowali razem z pracy w nowej spółce i uzależnili ponowne zatrudnienie od spełnienia przez pracodawcę określonych warunków.

"Skoro nie udało się nam skłonić rządu do wypracowania minimalnych norm zatrudnienia i płac dla lekarzy na drodze normalnych negocjacji na szczeblu krajowym - musimy uczynić to na drodze oddolnego nacisku. Innego języka rządzący nie rozumieją" - czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego zarządu OZZ, Krzysztofa Bukiela.

Akcja ma tym większą szansę powodzenia, że OZZL i samorząd lekarski porozumiały się w sprawie pomocy (również finansowej) dla lekarzy korzystających z takiej możliwości i będą koordynować te działania w skali kraju. Zostaną opracowane wspólne dla całego kraju postulaty, po spełnieniu których lekarze powinni wrócić do pracy (wysokość wynagrodzenia zasadniczego w zależności od stopnia specjalizacji, minimalne normy zatrudnienia na poszczególnych oddziałach, płatny coroczny urlop szkoleniowy).

W każdym województwie, przy Zarządzie Regionu OZZL powstaną zespoły koordynacyjne, do których należy zgłaszać szpitale planujące przekształcenie. Zespoły pomogą przeprowadzić powyższą akcję, skoordynują działania w skali województwa. To będą ogólnopolskie wspólne działania lekarzy. Zwalniający się lekarze nie będą osamotnieni, ani pozostawieni sami sobie. Dyrektorzy szpitali - spółek nie znajdą zastępców dla zwalniających się lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH