OZZL: gdzie te stacje dializ, w których lekarz zarabia 9,5 tys. zł?

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do NFZ o przesłanie informacji dotyczących wyceny dializoterapii. Z otrzymanych danych wynikało, że lekarze zarabiają 9,5 tys. zł brutto, natomiast z rozmów z lekarzami, że o wiele mniej...

Na początku stycznia 2011 r.  OZZL zwrócił się do Funduszu z prośbą o przesłanie  informacji dotyczących metodologii wyceny dializoterapii, w tym również sposobu obliczenia tej składowej ceny hemodializoterapii, która odpowiada tzw. kosztom osobowym.

W odpowiedzi, wraz z dokładnym omówieniem sposobu obliczenia średnich kosztów stacji dializ, Fundusz uwzględnił również przeciętny koszt pracy personelu medycznego, w tym lekarzy.

„Właściciele stacji zadeklarowali (jak można wnioskować z listu, który otrzymaliśmy z NFZ), że przeciętne wynagrodzenie zasadnicze lekarzy specjalistów (i lekarzy specjalizujących się) w ich stacjach dializ wynosi 9500 złotych brutto. Taką bowiem kwotę przyjęto do wyliczenia kosztów pracy lekarza. Poza tym na koszty te złożyły się inne elementy wynagrodzeń lekarskich, przewidziane przepisami prawa pracy (jak wynika z opisu metodologii wyceny dializoterapii)” - czytamy w piśmie, które na związkowej stronie opublikował Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL.

Jak informuje, Zarząd Krajowy OZZL przeprowadził sondaż wśród lekarzy zatrudnionych w stacjach dializ.

„Nigdzie (spośród sprawdzonych stacji) wynagrodzenie zasadnicze lekarza nie wynosiło 9500 złotych, wszędzie było niższe i to zazwyczaj dużo niższe” - pisze Bukiel.

W jego opinii, taka sytuacja może świadczyć o tym, że albo właściciele stacji dializ przywłaszczyli sobie pieniądze przynależne lekarzom, albo zawyżyli celowo koszty pracy lekarzy w czasie negocjacji z NFZ, aby uzyskać z Funduszu wyższą kwotę refundacji za dializoterapię.

Zarząd Krajowy OZZL wysłał do NFZ list, w którym zapytał, czy Fundusz przewiduje sankcje wobec właścicieli stacji dializ, jeżeli okazałoby się, że ich rzeczywiste koszty związane z pracą lekarza są niższe niż deklarowane?

W odpowiedzi NFZ wskazuje, że „wyciąganie konsekwencji karnych wobec świadczeniodawców, których koszty są inne niż uwzględnione w kalkulacji, nie znajduje uzasadnienia w świetle obowiązującego prawa”.

Więcej: www.ozzl.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH