Podwyżka wynagrodzeń rezydentów sprawiła, że lekarze specjaliści poczuli się dyskryminowani płacowo. Złożą pozwy do sądu o odszkodowania za nierówne traktowanie przy naliczaniu płac zasadniczych.

Gdy w życie weszło rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia dla lekarzy odbywających staż w ramach rezydentury okazało się, że wielu lekarzy z doświadczeniem będzie zarabiać mniej niż ich młodsi koledzy świeżo po studiach. Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy i podniosło ich pensje, by zachęcić absolwentów akademii medycznych do robienia specjalizacji w deficytowych dziedzinach medycyny - przypomina Rzeczpospolita.

Wynagrodzenia lekarzy specjalistów zatrudnionych na szpitalnych etatach w wielu wypadkach rzeczywiście są niższe niż rezydentów. Szeroko pisaliśmy o tym na portalu rynekzdrowia.pl. Argument niższych wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy specjalistów padał podczas protestów i negocjacji płacowych niezadowolonych specjalistów i związkowców z dyrekcjami szpitali.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy namawia teraz specjalistów z długoletnim stażem, by złożyli pozwy przeciwko szpitalom o odszkodowanie za nierówne traktowanie. Podstawę do tych roszczeń daje im art. 183c kodeksu pracy, który mówi, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę.

Wysokość odszkodowania w każdym wypadku będzie inna, jednak nie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie (teraz 1276 zł). W praktyce zostanie ono obliczone jako różnica między wynagrodzeniami rezydenta i oczekiwanym – wyższym od niego wynagrodzeniem lekarza specjalisty. Odszkodowanie za nierówne traktowanie zostałoby obliczone od początku roku.

OZZL przygotował nawet wzór pozwu o odszkodowanie, z którego mogą skorzystać lekarze. Związek zastrzega jednak, że złożenie pozwu nie gwarantuje wygranej. O niej zdecydują sądy, które rozstrzygną, czy podwyżka wynagrodzeń rezydentów daje specjalistom prawo do odszkodowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH